Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tragiczna noc. Z wychłodzenia zmarło...

0
Podziel się:

Od początku stycznia zginęły z tego powodu już 43 osoby.

Tragiczna noc. Z wychłodzenia zmarło...
(Pawel998/CC/Wikipedia)

Ostatniej doby z powodu zimna zmarło w Polsce siedem osób, w sumie od początku stycznia 43 osoby - alarmuje policja. MSW apeluje o rozwagę podczas mrozów i zwracanie szczególnej uwagi na ludzi bezdomnych, starszych oraz dzieci.

MSW oraz policja i strażacy przypominają, że takie osoby potrzebują większego wsparcia, szczególnie zimą, gdy temperatury spadają, a podczas dużych opadów śniegu poruszanie się bywa utrudnione.

W takich sytuacjach można dzwonić na numery alarmowe: 997, 112, 998 lub 999. Służby porządkowe, w tym policjanci i strażnicy miejscy w całym kraju, patrolują ulice, a w trakcie dużych mrozów sprawdzają ogródki działkowe, piwnice, pustostany i pozostałe miejsca, w których mogą przebywać bezdomni. Funkcjonariusze kontaktują się z ośrodkami pomocy społecznej i informują o osobach, które z racji swojego wieku, samotności, bądź złej sytuacji materialnej, wymagają szczególnej troski. W ośrodkach wsparcia osoby bezdomne mogą się ogrzać, zjeść ciepły posiłek i spędzić noc w bezpiecznych warunkach.

Na terenie całego kraju działają noclegownie, dając bezpieczne schronienie przed mrozami wszystkim osobom bezdomnym. Na bieżąco wydawane są także ciepłe posiłki. Działa także bezpłatny numer infolinii 987, pod którym można uzyskać praktyczne informacje, m.in. gdzie w pobliżu znajdują się schroniska, jadłodajnie, punkty pomocy medycznej.

Tylko w województwie mazowieckim podczas zimy bezdomni mają do dyspozycji 71 placówek (w tym 26 w Warszawie) posiadających łącznie prawie 3,5 tys. miejsc (1498 w Warszawie, 95 w Radomiu, 55 w Ostrołęce, 73 w Płocku, 40 w Siedlcach). Są to zarówno noclegownie i schroniska oferujące czasowy pobyt i pełne wyżywienie, jak też hostele zapewniające stałe lub czasowe zamieszkanie, wyżywienie oraz opiekę.

Na Mazowszu działa również 25 jadłodajni i punktów żywienia (10 w stolicy), wydających dziennie ponad 5 tys. posiłków. W czasie zimy działają także punkty pomocy medycznej - w Łaźniewie w powiecie warszawskim zachodnim (al. Księży Orionistów 1), Radomiu (ul. Główna 16) oraz w Warszawie (ul. Wolska 172). W stolicy do dyspozycji bezdomnych jest także pralnia (ul. Grochowska 259a). Pełna lista obiektów, które przyjmują bezdomnych znajduje się na stronie internetowej www.mazowieckie.pl.

Zimą podczas dogrzewania domów i mieszkań częściej dochodzi do zatruć tlenkiem węgla. Straż pożarna od początku okresu grzewczego apeluje o rozwagę przy ogrzewaniu mieszkań i częstsze sprawdzanie stanu pieców oraz przewodów kominowych.

Od 1 września zeszłego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla zmarło 46 osób. W tym samym okresie strażacy odnotowali blisko 2,5 tys. zdarzeń związanych z ulatniającym się tlenkiem węgla, w których poszkodowanych zostało 1,4 tys. osób. W ubiegłorocznym sezonie grzewczym w wyniku zatrucia czadem zginęło w Polsce 91 osób. To o 15 mniej niż w sezonie - 2011/12.

Straż Pożarna przestrzega przed zatykaniem i zaklejaniem przewodów wentylacyjnych. Strażacy przypominają również, że niepokojącymi objawami świadczącymi o ulatniającym się czadzie mogą być nudności, senność i bóle głowy. Aby zapobiec zatruciom tlenkiem węgla, warto zainstalować w domu lub mieszkaniu czujniki, które zaalarmują w przypadku wystąpienia zagrożenia.

Czytaj więcej w Money.pl
Już 6 ofiar mrozów. A tej nocy ma być - 18 Na wychłodzenie organizmu szczególnie narażone są osoby starsze, dzieci oraz bezdomni.
Trudne warunki na drogach. Utknęła karetka Z powodu zasp nieprzejezdne mogą być drogi gminne i lokalne.
Jak zadbać o samochód zimą? Skrobaczka do szyb staje się narzędziem niezbędnym dla każdego kierowcy, parkującego swoje auto _ pod chmurką _.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)