Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Toksyczne odpady wysyłano jako pomoc humanitarną

0
Podziel się:

Do kilku krajów wywieziono co najmniej 1000 kontenerów.

Toksyczne odpady wysyłano jako pomoc humanitarną
(SIPA/East News)

Baterie, opony, sprzęt AGD i karoserie starych aut wysyłały do Afryki dwie fikcyjne organizacje dobroczynne z północy Włoch. Obliczono, że do kilku krajów wywieziono co najmniej 1000 kontenerów.

Na trop skandalu wpadła włoska Gwardia Finansowa. Odkryła ona, że dwa działające w Modenie stowarzyszenia _ solidarności z Afryką _ bez żadnej kontroli wysyłały do Nigerii, Ghany i kilku innych krajów, traktowanych jak wysypiska śmieci, co najmniej po 50 kontenerów odpadów miesięcznie.

W dokumentacji transport ten figurował zawsze jako dary humanitarne i nie podlegał żadnej weryfikacji. Nie jest jasne, jak długo trwał ten proceder. Według śledczych rozpoczął się w 2010 roku.

W ogromnych kontenerach znajdowały się tony toksycznych odpadów: stare monitory komputerów i drukarki, wszelkie artykuły gospodarstwa domowego, gaśnice, a nawet złomowane auta. Zbierano je niemal we wszystkich miastach regionu Emilia-Romania: w Bolonii, Ferrarze, Rawennie, Piacenzy, Forli. Były następnie zawożone do portu w Genui i tam ładowane na statki płynące do Afryki.

W rezultacie śledztwa aresztowano 4 osoby z grupy przestępczej, a zarzuty postawiono łącznie ponad 40: transportowcom i celnikom portowym. Gwardia Finansowa zajęła 4 miejsca składowania groźnych odpadków, przeznaczonych zapewne również do wysyłki.

To jedna z najmroczniejszych odsłon kryzysu z wywozem i obróbką odpadów, z jakim wiele włoskich regionów boryka się od lat. W rozbiciu szajki pomogła współpracująca z Gwardią Finansową prokuratura do walki z mafią. To gangi przestępczości zorganizowanej kontrolują w niektórych częściach Włoch poszczególne etapy zbioru, wywozu, składowania i utylizacji odpadków dopuszczając się gigantycznych przestępstw przeciwko zdrowiu ludzi i bezpieczeństwu środowiska naturalnego.

Czytaj więcej w Money.pl
Włochy czekają odważne i radykalne zmiany Odważnie o przyszłości ekonomiczno-politycznej mówi nowy premier. Jako jeden z priorytetów wymienił podniesienie włoskiej oświaty z kryzysu.
Skonfiskowano 2 miliony toksycznych masek Maski dla dzieci i dorosłych, a także stroje miały sfałszowane unijne certyfikaty bezpieczeństwa.
Zatwierdzono nowy rząd w dziesięć godzin Rząd poparło 169 senatorów, przeciwko było 139.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)