Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

To nowa faza dyplomacji w sprawie Ukrainy, ale wciąż nieufność

0
Podziel się:

Kamienna twarz Merkel podczas spotkania z Putinem jest odzwierciedleniem bezradności Zachodu - komentuje niemiecka prasa.

To nowa faza dyplomacji w sprawie Ukrainy, ale wciąż nieufność
(PAP/EPA)

Niemiecka prasa pozytywnie ocenia spotkania prezydenta Rosji Władimira Putina z zachodnimi przywódcami oraz prezydentem elektem Ukrainy Petro Poroszenką przy okazji obchodów 70. rocznicy desantu aliantów w Normandii, lecz ostrzega przed zbytnim optymizmem. Amerykanie są jednak nieufni.

[Aktualizacja 8:26]

_ Nadzieje na pokój są przedwczesne _ - pisze _ Die Welt _. Komentator gazety zaznacza, że spotkanie Putina z Poroszenką przy okazji obchodów 70. rocznicy lądowania aliantów można ewentualnie uznać za sygnał odprężenia w kryzysie na Ukrainie. _ Jednak powodów do euforii nie ma _ - stwierdza niemiecki dziennikarz. Jego zdaniem jedno jest tylko pewne: spotkanie Angeli Merkel z Putinem oraz zainicjowane przez nią spotkanie Putina z Poroszenką wpłynęły pozytywnie na wizerunek niemieckiej kanclerz.

Zdaniem komentatora spotkania z przywódcami zachodnich państw pod znakiem antynazistowskiego braterstwa broni oraz wysłanie sygnału porozumienia pod adresem Kijowa _ nic nie kosztują Putina _ i obliczone są przede wszystkim na przypodobanie się Merkel. Putin wie, że Zachód, a przede wszystkim Niemcy, boją się poważnych sankcji.

Jak pisze _ Die Welt _, jedno słowo Putina wystarczyłoby, by powstrzymać terrorystyczną działalność prorosyjskich band we wschodniej Ukrainie. Jednak Putin udaje nadal, że nie panuje nad _ powstaniem ludowym _. Zachód jest bezradny, a apele do Putina, by konkretnymi czynami dał dowód swojej gotowości do kompromisu nie przynoszą rezultatów. _ Kamienna twarz Merkel podczas spotkania z Putinem jest odzwierciedleniem bezradności Zachodu, niezdolnego do oceny, czy ma do czynienia ze zagubionym partnerem, czy raczej z gotowym na wszystko przeciwnikiem _.

Merkel zasygnalizowała partnerom zachodnim, że jej _ niezmordowane wysiłki _, zmierzające do tego, by przemówić Putinowi do rozsądku, przynoszą rezultaty, a jej zwlekania nie należy mylić z brakiem kwalifikacji do przewodzenia. Niemieckim wyborcom szefowa rządu zademonstrowała natomiast, że traktuje poważnie ich postulat, by pod żadnym pozorem nie zrywać rozmów z Moskwą - czytamy w _ Die Welt _.

_ Frankfurter Allgemeine Zeitung _ pisze, że Putin pozostaje dla zachodnich polityków zagadką, której także na plaży w Normandii nie udało się rozwikłać. _ Czy jest strategiem, czy tylko taktykiem? Jakie długofalowe cele realizuje na Ukrainie i w +bliższym sąsiedztwie+ _ - pyta autor komentarza.

Wydaje się, że Putin zrozumiał, iż kryzys na Ukrainie jest dla Zachodu czymś innym niż konflikt w Gruzji - pisze _ FAZ _. Jak zaznacza, prezydent Rosji _ przygasił płomień _ na wschodzie Ukrainy, ale tylko na tyle, by w Kijowie, Berlinie i Waszyngtonie nikt nie zapomniał, kto trzyma rękę także na tym kurku z gazem. Drugą rękę podał Poroszence, wiedząc, jak niektórzy politycy na Zachodzie cieszą się z każdego gestu, który może być uznany za znak odprężenia.

Zdaniem _ Tagesspiegla _ Merkel wykorzystała spotkania w Deauville i Ouistreham do umożliwienia Putinowi powrotu do grona zachodnich partnerów i na zachowanie twarzy. Włączała go stale do rozmów i forsowała jego bezpośrednie spotkanie z Poroszenką. Rosyjska zapowiedź uznania wyborów prezydenckich na Ukrainie została uwiarygodniona poprzez publiczne realne gesty - pisze komentator. _ Der Tagesspiegel _ zwraca jednak uwagę, że spotkanie Merkel z Putinem przebiegło w _ lodowatej atmosferze _, a mimika i gesty kanclerz nie pozostawiały żadnej wątpliwości co do jej postawy. Atak Putina na Ukrainę stworzył sytuację przypominającą bezpośrednią konfrontację supermocarstw w czasie zimnej wojny - czytamy w _ Tagesspieglu _.

_ Najlepsza wiadomość z Normandii to to, że Putin i Poroszenko nie unikali się _ - pisze _ Berliner Zeitung _. _ Rozmawiali - co prawda krótko, ale zawsze to lepiej niż nic _ - ocenia komentator, dodając, że kanclerz Merkel miała w tym swój udział.

O _ kluczowej roli kanclerz _ w mediacji między Rosją a Ukrainą pisze dziennik _ Kieler Nachrichten. _Tak jak podczas spotkania G7, Angela Merkel znów znajduje się w centrum rozmów" - podkreśla komentator. Zauważa, że podczas gdy USA traktowane są w rosyjskich mediach jako wróg, to Berlin przedstawiany jest w bardziej stonowanych barwach. To zasługa kanclerz, która zachowuje równowagę pomiędzy gotowością do rozmów a jasnym stanowiskiem wobec Putina. To wymarzona sytuacja dla Niemiec 70 lat po upadku nazistowskiej dyktatury.

_ Nigdy przedtem Putin i Merkel nie okazywali tak demonstracyjnie chłodu we wzajemnych relacjach. Dobrą wiadomością jest jednak to, że ze sobą rozmawiali _ - ocenia _ Koelner Stadt-Anzeiger _.

Ameryka wciąż nieufna

Konflikt ws. Ukrainy wydaje się wkraczać w nową fazę dyplomacji - ocenia amerykańska prasa. Prezydent Barack Obama zakończył wizytę w Europie nieco bardziej optymistyczny, ale wciąż dominuje niepewność co do prawdziwych intencji prezydenta Rosji.

Zakrojona na szeroką skalę akcja dyplomatyczna, do jakiej doszło przy okazji obchodów 70. rocznicy lądowania aliantów w Normandii, _ może zwiastować nowy etap w kryzysie wokół Ukrainy _ - pisze w sobotę dziennik _ New York Times _, relacjonując rozmowy prezydenta Rosji Władimira Putina z prezydentem USA Barackiem Obamą i prezydentem elektem Ukrainy Petrem Poroszenką. Były to pierwsze spotkania twarzą w twarz Putina z Obamą i Poroszenką od aneksji Krymu w marcu.

_ Prezydent Obama opuszczał Francję w piątek wieczorem bardziej optymistyczny niż gdy przyleciał _ - ocenia gazeta. Przywódcy USA i Europy mają nadzieję, że wybór Poroszenki i inauguracja jego prezydentury, która odbędzie się w sobotę, stanowi _ naturalny punkt _ do poszukiwania pokojowego rozwiązania. _ Pewne okno się tutaj otwiera _ - powiedział wysoki przedstawiciel administracji. Ale nowojorski dziennik zastrzega, że _ wciąż jest niepewne, czy prezydent Rosji jest naprawdę chętny lub zdolny, by zakończyć prorosyjskie powstanie przy swej granicy _, czego domagają się od niego zachodni liderzy.

Także zdaniem _ Washington Post _ Obama i jego doradcy byli po piątkowych spotkaniach nieco bardziej optymistycznie nastawieni co do możliwości dyplomatycznego rozwiązania kryzysu. Ale dziennik zastrzega, że _ na razie te spotkania nie przyniosły żadnego przełomu _. Dziennik przyznaje jednak, że fakt, że Putin bezpośrednio rozmawiał z Poroszenką może sugerować, że _ będzie otwarty na relacje z nim, a nawet, że oficjalnie uzna nowy rząd _. Podkreśla, że Putin wysyła na sobotnią inaugurację Poroszenki do Kijowa rosyjskiego ambasadora.

Najwięcej wątpliwości co do bliskiego zakończenie kryzysu wyraża _ Wall Street Journal _. Pisząc o _ lawinie rozmów _ do jakiej doszło w Normandii, dziennik ocenia, że po trzech miesiącach dyplomatycznego kryzysu, między Moskwą z Zachodem wciąż jest _ przepaść _ i _ nieufność _.

Zdaniem _ WSJ _ spotkania Putina z Obamą i Poroszenką _ były ukoronowaniem prowadzonej od tygodni przez prezydenta Rosji i jego wysłanników ofensywy uroku _. Różni wysłannicy Kremla, w tym zaufani ludzie Putina, aktywnie starali się w ostatnim czasie przebić do zachodnich dyplomatów z przekazem dystansującym Kreml od rebeliantów i zapewnieniami gotowości do deeskalacji przemocy na Ukrainie. _ WSJ _ ocenia, że Zachód wciąż zmaga się z tym, jak zinterpretować tę ofensywę: _ jako zwodniczą czy prawdziwą _.

Najbardziej konkretnym rezultatem piątkowych rozmów były zdaniem _ WSJ _ sugestie, że rząd w Kijowie i prorosyjscy rebelianci we wschodniej Ukrainie rozpoczną rozmowy o zawieszeniu broni. _ Ale nie było jasne, czy takie porozumienie cieszyć się będzie wsparciem wielu zachodnich stolic lub Kijowa, ponieważ mogłoby to oznaczać, że rząd Ukrainy faktycznie zrzekł się terytorium zajmowanego przez rebeliantów _ - tłumaczy gazeta.

Dziennik zauważa, że Putin, po 15-minutowym spotkaniu z Poroszenką wyciągnął do niego _ gałązkę oliwną _ mówiąc na konferencji prasowej: _ Podobała mi się jego postawa. _ Ale zachodni dyplomaci ostrzegali przed odczytaniem tego, jako _ przełomu _. Sceptycyzm wzmogły ostrzeżenia Putina, że Rosja _ podejmie kroki w celu ochrony swojego rynku _, jeśli Ukraina zawrze umowę gospodarczą z Unią Europejską.

Czytaj więcej w Money.pl
Putin rozmawiał z Merkel. Nie tylko o sytuacji na Ukrainie Przywódcy Rosji i Niemiec w tym miesiącu rozmawiali kilkakrotnie. Inicjatorem zawsze była strona niemiecka. Dziś było inaczej.
Merkel musi jechać do Moskwy uratować pokój - _ Od pojedynku Merkel-Putin zależy przyszłość naszego kontynentu _- czytamy w Tagesspieglu.
Rozbrajanie separatystów nie jest najważniejsze Istotniejsze według rosyjskiego MSZ jest usunięcie praprzyczyn konfliktu w tym regionie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)