Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

To kolejny sukces. Tama Hadihta odbita

0
Podziel się:

Zapora Haditha produkuje wodę dla milionów Irakijczyków, w tym także mieszkańców Bagdadu.

To kolejny sukces. Tama Hadihta odbita
(army.mil)
bEIStSUR

Amerykańskie lotnictwo i irackie wojska odbiły z rąk islamistów drugą co do wielkości tamę w Iraku.

To kolejny sukces w walce z radykałami z Państwa Islamskiego, którzy opanowali ogromne tereny na północy kraju i ogłosiły tam powstanie kalifatu. ONZ apeluje tymczasem o ochronę praw kobiet i dzieci, uwikłanych w konflikt.

Zapora Haditha produkuje wodę dla milionów Irakijczyków, w tym także mieszkańców Bagdadu. Gdyby została całkowicie przejęta przez islamistów, mogliby oni w ten sposób zagrozić stolicy Iraku. Rządowym wojskom udało się całkowicie przegnać stamtąd radykalnych bojowników. W ten sposób władze Iraku odzyskały kontrolę nad drugą już dużą tamą na północy. Pierwszą była zapora w Mosulu.

bEIStSUT

Wysoki Komisarz Praw Człowieka ONZ zaapelował tymczasem o ochronę najsłabszych w Iraku - kobiet i dzieci. Jordański książę Zeid Raad Al-Hussein, który właśnie objął funkcję w ONZ powiedział w Genewie, że islamiści rekrutują dzieci do oddziałów zbrojnych i gwałcą kobiety, które następnie sprzedają na targach niewolników. „Zarówno władze państwowe jak i grupy zbrojne muszą zrobić wszystko, by uszanować prawa człowieka i zapewnić cywilom, by godnie i bezpiecznie mogli opuścić tereny ogarnięte przemocą” - dodał.

Po niedawnym szczycie NATO w Walii koalicja przeciwko Państwu Islamskiemu liczy już 10 krajów. W środę amerykański prezydent Barack Obama ma ogłosić plan walki z radykałami.

Wieczorem w Bagdadzie ma zebrać się parlament, by wybrać nowy rząd jedności narodowej. Oczekuje się, że nowy gabinet, złożony ze wszystkich grup etnicznych, może doprowadzić do zmniejszenia napięć między sunnitami a szyitami. To właśnie te napięcia pozwoliły urosnąć w siłę radykałom z Państwa Islamskiego.

Czytaj więcej w Money.pl
Islamiści robią czystki etniczne w Iraku! Mniejszości etniczne i religijne padają tam ofiarami masowych egzekucji.
Liga Arabska musi pokonać bojowników W przeszłości państwa ligi nie pomagały sobie nawzajem. Powodem często był brak porozumienia co do koniecznych działań
USA wzmacniają ochronę ambasady w Iraku Łączna liczba żołnierzy chroniących placówkę w stolicy Iraku wzrośnie sposób do 820.
1420 zabitych w Iraku. ONZ alarmuje W Iraku armia rządowa usiłuje odbić tereny opanowane przez islamistów na północy kraju.
bEIStSVu
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)