Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

To już pewne, zamienili ciało prezydenta

0
Podziel się:

Prokuratura na razie nie potwierdza zamiany, jednak planuje kolejne ekshumacje.

To już pewne, zamienili ciało prezydenta
(PAP/Paweł Supernak)

Ciało Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie, zostało zamienione - twierdzi radio RMF. Rozgłośnia powołuje się na nieoficjalne informacje, uzyskane przez jej reporterów śledczych.

Rzecznik Naczelnej Prokuratury Wojskowej, pułkownik Zbigniew Rzepa, powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że Prokuratura zajmie oficjalne stanowisko w tej sprawie dopiero w przyszłym tygodniu, gdy otrzyma wyniki badań DNA. _ - Nie mamy żadnych informacji, oficjalne wyniki badań będziemy mieli dopiero za pięć, sześć dni - _powiedział Rzepa.

Informacji mediów nie potwierdza też współpracownik byłego prezydenta na uchodźstwie i przyjaciel rodziny Kaczorowskich, Gniewomir Rokosz-Kuczyński.

Z dokumentów sekcyjnych przesłanych przez Rosjan wynikało, że mogło dojść do zamiany. Osobą, która pomyliła się podczas identyfikacji ciała ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego w Moskwie w kwietniu 2010 roku był urzędnik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

W poniedziałek ekshumowano w Warszawie ciało prezydenta Kaczorowskiego i ciało innej ofiary katastrofy smoleńskiej, gdyż zachodziło podejrzenie, że zostały one zamienione. Ciała zostały poddane specjalistycznym badaniom. Wcześniej okazało się, że ciało Anny Walentynowicz zamieniono z ciałem innej osoby.

To nie koniec, sprawdzą inne ciałaJeszcze w listopadzie - według informacji reporterów RMF FM - mają zostać przeprowadzone ostatnie już z zapowiadanych przez prokuraturę ekshumacji. Tym razem chodzi o dwóch duchownych. W ich przypadku pomylić mieli się Rosjanie. Najprawdopodobniej doszło do zamiany tabliczek z numerami stanowisk, na których leżały ciała. Dopiero badania DNA, które pojawiły się kilka tygodni po tragedii, wykazały, że zwłoki mogły zostać zamienione. Potwierdzać mają to także dokumenty przesłane przez stronę rosyjską.

We wrześniu w Warszawie i Gdańsku ekshumowano dwie inne ofiary katastrofy smoleńskiej. Po przeprowadzeniu badań genetycznych okazało się, że doszło do zamiany ciała legendarnej działaczki _ Solidarności _ Anny Walentynowicz z ciałem wiceprzewodniczącej fundacji _ Golgota Wschodu _ Teresy Walewskiej-Przyjałkowskiej.

Wcześniej wojskowa prokuratura dokonała ekshumacji trzech ofiar tragedii - Zbigniewa Wassermanna oraz Przemysława Gosiewskiego i Janusza Kurtyki. Wtedy prokuratorzy mówili, że nie mają wątpliwości dotyczących tożsamości ciał.

Oprócz ekshumowanego w poniedziałek prezydenta Kaczorowskiego w Świątyni Opatrzności Bożej spoczywają jeszcze trzy osoby, które zginęły pod Smoleńskiem. To duchowni: kapelan Federacji Rodzin Katyńskich ks. Andrzej Kwaśnik, kapelan Warszawskiej Rodziny Katyńskiej ks. Zdzisław Król i inicjator programu _ Katyń... ocalić od zapomnienia _ ks. Józef Joniec.

Natomiast na Powązkach Wojskowych spoczywają: b. minister obrony Aleksander Szczygło, szef Sztabu Generalnego WP gen. Franciszek Gągor, dowódca Sił Powietrznych gen. Andrzej Błasik, dowódca Garnizonu Warszawa gen. Kazimierz Gilarski, prezydencki lekarz gen. Wojciech Lubiński, kanclerz Kapituły Orderu Virtuti Militari gen. Stanisław Komornicki ps. _ Nałęcz _, a także członkowie załogi samolotu Tu-154M - ppłk Robert Grzywna, ppor. Andrzej Michalak oraz stewardessy Natalia Januszko i Barbara Maciejczyk.

Czytaj więcej w Money.pl
Drastyczne zdjęcia ze Smoleńska w prokuraturze Praska prokuratura zdecyduje, czy będzie śledztwo w tej sprawie.
Kolejna ekshumacja smoleńska już dziś Prawdopodobnie późną nocą bądź jutro rano zostanie przeprowadzona ekshumacja ciała Ryszarda Kaczorowskiego.
Kolejna ekshumacje. W tym prezydenta Śledczy wciąż mają wątpliwości, czy nie doszło do kolejnych pomyłek i zamiany ciał.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)