Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

To jedyne miasto w Polsce z e-policjantem

0
Podziel się:

Ma pomóc w przekazywaniu informacji na temat bezpieczeństwa w
mieście, a także w powiecie. Można przesyłać również zdjęcia i filmy.

To jedyne miasto w Polsce z e-policjantem
(Piotr Kamionka/REPORTER)

Mieszkańcy Płocka i okolic mogą komunikować się z policją za pomocą strony internetowej e-policjant. Ma ona pomóc w przekazywaniu informacji na temat bezpieczeństwa w mieście, a także w powiecie. Oprócz treści, można przesyłać również zdjęcia i filmy.

W ciągu niespełna dwóch tygodni od uruchomienia - strona e-policjant ruszyła 2 marca - wpłynęło tam już kilkadziesiąt informacji nadesłanych przez płocczan i mieszkańców powiatu. Po weryfikacji i analizie informacje takie są pomocne przy organizowaniu służby funkcjonariuszy, w tym np. patroli.

Jak podkreśla rzecznik prasowy płockiej policji Krzysztof Piasek, ze strony, dzięki mobilnej aplikacji, mogą korzystać także odwiedzający to miasto turyści, czy kierowcy, przejeżdżający tamtędy tranzytem.

- Strona e-policjant to elektroniczny łącznik. Dzięki niej każdy zainteresowany może przesłać informacje i uwagi, dotyczące bezpieczeństwa na terenie Płocka, a także powiatu płockiego. Wiadomości te są codziennie odbierane przez trzy osoby i przekazywane odpowiednim wydziałom płockiej Komendy Miejskiej Policji. Dotychczas najwięcej związanych było z ruchem drogowym - powiedział Piasek.

Podkreślił, że strona e-policjant nie służy do zgłaszania przestępstw czy wypadków drogowych. W takich przypadkach obowiązują telefoniczne numery alarmowe 112 lub 997, bądź osobisty kontakt z policjantami, np. zgłoszenie przestępstwa w komendzie - wyjaśnił Piasek.

Jak zaznaczył, głównym celem uruchomienia strony e-policjant jest, by policjanci np. częściej pojawiali się w tych miejscach na terenie Płocka i powiatu płockiego, gdzie, zdaniem mieszkańców, jest to najbardziej potrzebne. Dotyczy to zarówno ogólnie pojętego bezpieczeństwa, jak i bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Jest siedem kategorii, które autor informacji może, ale nie musi, przypisać do przesyłanej przez siebie treści. Jeżeli ktoś przykładowo pisze, że na jakimś skrzyżowaniu są źle ustawione znaki drogowe, to w dodatkowym okienku może zaznaczyć, iż sprawa dotyczy bezpieczeństwa ruchu drogowego - powiedział Piasek.

Na stronie e-policjant umieszczony został plan Płocka z podziałem na poszczególne osiedla mieszkaniowe oraz mapa z podziałem na gminy powiatu płockiego. Dzięki temu każdy może wskazać w jakiej miejscowości, na jakiej ulicy, jaki rodzaj ewentualnego zagrożenia występuje.

- Taka formuła, aktualizująca dane poprzez aktywność samych użytkowników, ma wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa w miejscu ich zamieszkania. Oczywiście informacje mogą przesyłać też odwiedzający Płock lub okoliczne miejscowości, a także kierowcy przejeżdżający tranzytem. Chcemy dotrzeć do jak największej liczby osób - dodał Piasek.

Przyznał, że oprócz treści, poprzez stronę e-policjant można przesłać także załączony plik ze zdjęciami lub filmami, które dotyczą tej informacji.

- Na każdą przesłaną informację autor otrzymuje odpowiedź potwierdzającą odbiór wraz z podziękowaniem. Wpisanie adresu e-mail nadawcy informacji to pewnego rodzaju zabezpieczenie, by użytkownicy traktowali to narzędzie poważnie, by nie wpływały tam informacje niezwiązane z bezpieczeństwem - powiedział Piasek.

Dodał, że na stronie uruchomiony został również blog, gdzie każdy może wpisywać swoje uwagi, sugestie, związane z działalnością e-policjanta. Jest również rubryka weryfikującą pracę funkcjonariuszy - w niej każdy może odnotować miejsca, gdzie policjanci są najczęściej widoczni.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska znaczącym krajem w handlu ludźmi Najczęstszą formą jest wykorzystywanie seksualne kobiet - wynika z danych policji. Wartość człowieka to...
Milioner zapłaci 54 tysięcy euro mandatu W Finlandii stosowany jest system naliczania grzywny w odniesieniu do wysokości zarobków.
25 mln na laboratorium. Jedyne takie w Polsce W Płocku ma powstać nowoczesny instytut zajmujący się odnawialnymi źródłami energii.
Połowa zgłoszeń pod 112 jest fałszywa W zeszłym roku operatorzy numeru alarmowego odebrali ponad 21 mln zgłoszeń.
wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)