Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Testy na obecność heroiny od jutra w Amsterdamie

0
Podziel się:

Akcja jest elementem kampanii mającej na celu uczulenie społeczeństwa na problem narkomanii i przeciwdziałania temu zjawisku w stolicy po śmierci brytyjskich turystów.

Testy na obecność heroiny od jutra w Amsterdamie
(ricardo-pereira/CC/Flickr)

Od piątku w Amsterdamie będą dostępne testy na wykrycie heroiny, po tym gdy kilku brytyjskich turystów zmarło po wciągnięciu nosem tzw. białej heroiny, myśląc że jest to kokaina - informują w czwartek holenderskie media.

Testy będą sprzedawane w 30 sklepach Amsterdamu i na ulicy - informuje lokalny dziennik _ Het Parool _.

Każdy test będzie kosztował 2 euro - precyzuje holenderska agencja prasowa ANP i zwraca uwagę, że akcja jest elementem kampanii mającej na celu uczulenie społeczeństwa na problem narkomanii i przeciwdziałania temu zjawisku w stolicy po śmierci brytyjskich turystów.

W mieście rozwieszono plakaty informujące po angielsku o niebezpieczeństwach związanych z zażyciem białej heroiny. - _ Omijajcie ulicznych dealerów! _ - głosi jeden z napisów na plakacie. - _ Kokaina może być śmiertelną heroiną _ - brzmi inne ostrzeżenie.

Jednak - jak zastrzegają władze miasta - testy pozwolą wyłącznie stwierdzić obecność heroiny w danej substancji, ale nie dają żadnej gwarancji co do czystości narkotyku.

_ - To dlatego bardzo jasno będzie wytłumaczone użytkownikom, że test nie zapewnia żadnej gwarancji co do pewności narkotyków _ - wskazuje cytowany na miejskim portalu burmistrz Amsterdamu Eberhard van der Laan.

Pierwszy Brytyjczyk zmarł w Amsterdamie w październiku, a ciała dwóch kolejnych w wieku 20 i 21 lat zostały znalezione 25 listopada w jednym z tamtejszych hoteli. Amsterdam przyciąga wielu ludzi w związku z łatwym dostępem do tzw. miękkich narkotyków - zauważa agencja AFP. W Holandii toleruje się sprzedaż marihuany i haszyszu w małych ilościach jedynie w licencjonowanych cofee shopach. Dorosła osoba może mieć przy sobie do 5 gramów tych narkotyków. Posiadanie tzw. twardych narkotyków, np. kokainy czy amfetaminy, jest nielegalne.

Zażywanie heroiny tak jak kokainy może w szczególności - jak wskazuje AFP - spowodować zatrzymanie akcji oddechowej; co najmniej 17 osób wymagało ostatnio leczenia szpitalnego w związku z zażyciem białej heroiny.

_ Biała heroina wygląda jak kokaina i jest sprzedawana jako kokaina, więc ludzie myślą, że zażywają kokainę. Efektem jej zażycia są problemy z oddychaniem _ - tłumaczył pod koniec listopada rzecznik policji Rob van der Veen.

Biała heroina była najpierw wytwarzana w Azji Południowo-Wschodniej w regionie tzw. Złotego Trójkąta, czyli na granicy Laosu, Birmy i Tajlandii. Generalnie jest droższa i czystsza od tzw. brązowej heroiny.

Czytaj więcej w Money.pl
Przechwycili narkotyki o wartości 50 mln euro Prochy znajdowały się w ładunku ogórków i czosnku z Iranu - poinformowały niemieckie władze. Zatrzymano trzech mężczyzn.
W Hongkongu udaremnili przemyt heroiny Dwóch obywateli Ukrainy zostało zatrzymanych na przejściu granicznym pomiędzy Hongkongiem, a Chinami. Celnicy znaleźli w plecaku jednego z nich torebki z białą substancją.
Rekordowy przemyt heroiny. Prawie 100 kg Podczas kontroli okazało się, że w ścianie naczepy jest skonstruowany schowek, w którym ukryto 40 foliowych worków.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)