Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Terroryzm w Nigerii. Ponad 60 zakładniczek uciekło islamskim porywaczom

0
Podziel się:

Porywacze nadal przetrzymują ponad 200 uczennic, głównie chrześcijanek, uprowadzonych w miejscowości Chibok, także w stanie Borno. Ich los jest nieznany.

Terroryzm w Nigerii. Ponad 60 zakładniczek uciekło islamskim porywaczom
(Zoriah/Flickr)

Do uprowadzenia doszło, gdy islamiści prowadzili serię ataków, trwających około tygodnia w połowie czerwca, w miejscowości Kummabza. Przedstawiciel władz miasta Damboa mówił wówczas, że część zabranych dziewczynek ma od trzech do 12 lat.

63 zakładniczki, którym udało się uciec, były wśród 68 kobiet i dziewcząt porwanych przez islamistów w czerwcu niedaleko miasta Damboa w nigeryjskim stanie Borno. Do porwania doszło, gdy islamiści prowadzili serię ataków, trwających około tygodnia w połowie czerwca, w miejscowości Kummabza. Przedstawiciel władz miasta Damboa mówił wówczas, że część porwanych dziewczynek ma od trzech do 12 lat.

Według nigeryjskich źródeł kobiety wykorzystały na ucieczkę chwilę, gdy porywacze oddalili się w piątek, aby zaatakować pobliską bazę sił rządowych. W nocy z piątku na sobotę w walkach nigeryjskiej armii z bojownikami Boko Haram, w rejonie Damboi, zginęło ponad 50 islamistów.

Islamiści nadal przetrzymują ponad 200 uczennic, głównie chrześcijanek, uprowadzonych w połowie kwietnia w miejscowości Chibok, także w stanie Borno. Los zakładniczek jest nieznany. Porwanie dziewcząt wywołało oburzenie na całym świecie.

Boko Haram domaga się uwolnienia przetrzymywanych przez nigeryjskie władze członków swego ugrupowania w zamian za zakładników.

Boko Haram od 2009 roku prowadzi zbrojną walkę o przekształcenie Nigerii lub przynajmniej części jej terytorium w muzułmańskie państwo wyznaniowe, w którym obowiązywałoby prawo szariatu. W ciągu pięciu lat w wyniku rebelii w najludniejszym kraju Afryki zginęły tysiące osób. Od początku tego roku rebelianci znacznie nasilili swoje ataki.

Czytaj więcej w Money.pl
Porwali 60 dziewcząt i 31 chłopców. A władze... Nigeryjskie siły bezpieczeństwa zaprzeczają, że doszło do porwania.
Zaginęło 219 dziewczynek. Ich los jest nieznany Od uprowadzenia minęły ponad dwa miesiące. Do rodzin powróciło 57 uczennic.
Kilkudziesięciu zabitych po krwawym ataku Uzbrojeni napastnicy, prawdopodobnie islamiści z Boko Haram, zabili kilkudziesięciu mieszkańców trzech wiosek na północnym wschodzie Nigerii.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)