Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Terroryzm w Nigerii. Islamiści zaatakowali bazę lotniczą

0
Podziel się:

Islamiści, których liczbę ocenia się na ok. 500, wdarli się na teren bazy ciężarówkami, korzystając ze wsparcia uprowadzonego wcześnie transportera opancerzonego.

Terroryzm w Nigerii. Islamiści zaatakowali bazę lotniczą
(AP/Fotolink/East News)

Setki islamistów z fundamentalistycznej organizacji Boko Haram zaatakowało wczoraj bazę wojsk lotniczych i cywilne lotnisko na przedmieściach miasta Maiduguri, w północno wschodniej Nigerii - poinformowały lokalne władze.

Islamiści, których liczbę ocenia się na ok. 500, wdarli się na teren bazy ciężarówkami, korzystając ze wsparcia uprowadzonego wcześnie transportera opancerzonego.

Jak oświadczył rzecznik ministerstwa obrony Nigerii gen. Chris Olukulade, napastnicy zniszczyli dwa śmigłowce i trzy wycofane ze służby samoloty wojskowe.

Atak spowodował krótka przerwę w pracy cywilnego lotniska. W mieście Maiduguri wprowadzono całodobową godzinę policyjną. Według gen. Olukulade, 24 napastników poniosło śmierć. Poinformował on, że atak został odparty i obecnie siły bezpieczeństwa prowadzą pościg za napastnikami.

Władze obawiają się, że liczba ofiar może sięgnąć kilkuset osób.

Był to jeden z najśmielszych ataków islamistów od czasu rozpoczęcia w 2009 r. ofensywy przez Boko Haram, które dąży do ustanowienia na północy Nigerii prawa szariatu i islamskiego państwa wyznaniowego.

Prezydent Nigerii Goodluck Jonathan wprowadził w maju stan wyjątkowy w trzech prowincjach przyznając, że islamistom udało się opanować wiele miast i wiosek. Skierowane do rejonu walk znaczne siły wojskowe szybko wyparły islamistów z większych miast, ale nie są w stanie zapobiec atakom na szkoły, małe osady i inne pozbawione obrony cele.

Czytaj więcej w Money.pl
Terroryści zaatakowali uczelnię w Nigerii W kampusie akademii rolniczej w stanie Yobe uzbrojeni napastnicy wkroczyli do akademików i zaczął strzelać do śpiących studentów.
20 cywilów zabitych przez Boko Haram Do ataku doszło we wsi w stanie Bornu, dokąd udała się w pościgu za Boko Haram grupa złożona z cywilów. Została zaatakowana przez islamistów, którzy zabili niewinnych cywilów - głosi komunikat armii.
Seksem w autorytet islamskich ekstremistów Zdobyte informacje wykorzystywano do podkopania autorytetu przywódców w oczach ewentualnych naśladowców - podała jedna z gazet.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)