Notowania

Przejdź na
terroryzm na świecie
26.04.2013 21:25

Terroryzm na świecie. Skazano muzułmanów, którzy chcieli zdetonować 8 bomb

Naseer i Khalid zostali przeszkoleni w Pakistanie przez współpracowników Al-Kaidy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(tanukiphoto/iStockphoto)

Sąd w londyńskiej dzielnicy Woolwich skazał na kary więzienia 11 brytyjskich muzułmanów, którzy zamierzali zdetonować w Birmingham osiem bomb umieszczonych w plecakach.

Wszyscy zostali aresztowani w Birmingham we wrześniu 2011 roku. W lutym br. ława przysięgłych uznała ich za winnych 12 zarzutów, dotyczących przygotowywania zamachów terrorystycznych - donosi agencja Press Association.

Uważany za lidera grupy i doświadczonego konstruktora ładunków wybuchowych 31-letni Irfan Naseer został skazany na karę dożywotniego pozbawienia wolności z zastrzeżeniem, że musi spędzić w więzieniu co najmniej 18 lat.

Dwóch jego najbliższych współpracowników, 28-letni Irfan Khalid oraz 28-letni Ashik Ali, otrzymało kary odpowiednio 23 i 20 lat pozbawienia wolności.

Czytaj więcej w Money.pl
Syryjscy bojownicy ślubowali Al-Kaidzie Walczące w Syrii ugrupowanie dżihadystyczne o nazwie Front al-Nusra przyrzekło lojalność głównemu szefowi Al-Kaidy Ajmanowi al-Zawahiriemu .
Zamach na policjanta. Nie żyje 6 osób Wśród ofiar śmiertelnych jest trzech funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa i troje cywilów, w tym dwie kobiety.
Zamachy bombowe w Madrycie. Mija 9 lat 11 marca 2004 roku w eksplozji dziesięciu ładunków wybuchowych zginęły 192 osoby, a blisko 1900 zostało rannych.

Naseer i Khalid zostali przeszkoleni w Pakistanie przez współpracowników Al-Kaidy. Przed powrotem do Wielkiej Brytanii przygotowali wideo, które miało być opublikowane po zamachach.

Antyterrorystyczna komórka policji w regionie West Midlands, którego stolicą jest Birmingham, wpadła na trop grupy po powrocie Naseera i Khalida z Pakistanu i umieściła urządzenia podsłuchowe w ich samochodach. Namierzyła też miejsce, gdzie zamierzali uruchomić produkcję ładunków wybuchowych.

W Anglii Naseer i Khalid werbowali innych. Ich współpracownicy podawali się za muzułmańską organizację charytatywną i organizowali zbiórki pieniężne. By pomnożyć zebraną sumę 12 tys. funtów, zaangażowali się w spekulacje walutowe, ale szczęście im nie dopisało i musieli się zapożyczyć.

Czterech dalszych członków siatki skazano na kary od 4 do 12 lat więzienia. Każdy z pozostałych czterech, którzy pojechali do Pakistanu, by przejść tam przeszkolenie terrorystyczne, ale zmienili zdanie i przy pomocy swych rodzin powrócili do Wielkiej Brytanii, otrzymał karę 3 lat i 4 miesięcy więzienia.

_ Wasz plan miał zielone światło Al-Kaidy i służył realizacji celów tej organizacji _ - powiedział ogłaszając wyrok sędzia Richard Henriques.

Według policji był to najpoważniejszy spisek terrorystyczny, jaki wykryto w Wielkiej Brytanii od udaremnienia w 2006 roku próby wysadzenia lecących nad Atlantykiem samolotów pasażerskich. Jak zaznaczył sędzia Henriques, Naseer chciał przekształcić Birmingham w _ strefę małej wojny _.

Tagi: terroryzm na świecie, al-kaida, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz