Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Terroryzm na świecie. Koniec w wypłacaniem okupów terrorystom

0
Podziel się:

Inicjatorem rezolucji ONZ była Wielka Brytania. Brytyjski ambasador Mark Lyall Grant oświadczył, że w ciągu 3,5 roku ugrupowania powiązane z Al-Kaidą zarobiły na okupach co najmniej 105 mln dolarów.

Terroryzm na świecie. Koniec w wypłacaniem okupów terrorystom
(Xinhua/Photoshot/REPORTER)

Rada Bezpieczeństwa ONZ w przyjętej wczoraj jednomyślnie rezolucji wezwała rządy, by nie płaciły okupów za zakładników przetrzymywanych przez ekstremistów z ugrupowań takich jak Al-Kaida.

Inicjatorem rezolucji była Wielka Brytania. Brytyjski ambasador przy ONZ Mark Lyall Grant oświadczył, że w ciągu 3,5 roku ugrupowania powiązane z Al-Kaidą zarobiły na okupach co najmniej 105 mln dolarów.

Celem rezolucji jest nasilenie presji politycznej na rządy; dokument nie nakłada na kraje żadnych nowych zobowiązań prawnych, ponieważ na mocy porozumienia antyterrorystycznego z 2001 roku rządy już teraz nie powinny wypłacać okupów.

Jak głosi przyjęty dokument, kraje członkowskie _ powinny zapobiegać temu, by terroryści odnosili w sposób bezpośredni lub pośredni korzyści z okupów albo ustępstw politycznych _.

Po raz pierwszy rezolucja wzywa kraje do współpracy w tej dziedzinie z sektorem prywatnym, czyli firmami, których pracownicy padają ofiarą porwań dla okupu.

Brytyjski ambasador tłumaczył, że chodzi o podjęcie starań, by _ okupy nie były już postrzegane jako lukratywny model biznesowy _ i w ten sposób można będzie wyeliminować źródła finansowania terrorystów.

Okupów za zakładników nie płacą USA i Wielka Brytania, ale czynią to niektóre europejskie rządy - pisze agencja Reuters.

Czytaj więcej w Money.pl
Powiesili 12 ludzi, mimo apeli ONZ Wysoka Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka uważa, że procesy prawne w Iraku pozostają daleko od spełnienia międzynarodowych standardów.
"Syria nie podporządkuje się woli ONZ" Prezydent Syrii udzielił dziś wywiadu włoskiej telewizji RAI News 24. Padło w nim kilka kontrowersyjnych stwierdzeń.
Interwencja w Syrii. Rezolucja coraz bliżej Nie wykluczone, że już w jutro projekt rezolucji ws. Syrii zostanie poddany pod głosowanie w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)