Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
włochy
20.11.2014 06:03

Terroryzm we Włoszech. Rekordowe odszkodowanie

Dwóch terrorystów zostało skazanych za dokonanie w Bolonii zamachy,w którym zginęło 85 osób.

Podziel się
Dodaj komentarz
(SalFalko/Flickr)

Wypłatę państwu włoskiemu rekompensaty w wysokości ponad 2 miliardów euro nakazał sąd w Bolonii dwójce byłych włoskich terrorystów z neofaszystowskiego ugrupowania. Skazano ich za dokonanie w tym mieście zamachu, w którym zginęło 85 osób.

Sąd cywilny zdecydował w środę, że Valerio Giuseppe Fioravanti i Francesca Mambro, byli członkowie terrorystycznego ugrupowania NAR winni są władzom centralnym zadośćuczynienie za zamach na dworcu kolejowym w Bolonii, w którym 2 sierpnia 1980 roku zginęło 85 osób, a ponad 200 zostało rannych. Dokładna suma odszkodowania, jakie mają zapłacić to 2 134 273 000 euro.

Był to najbardziej krwawy atak w tzw. latach ołowiu, czyli przemocy politycznej i zamachów terrorystycznych we Włoszech. _ Powaga tego ataku nie ma precedensu w historii Włoch _ - oświadczyła przewodnicząca składu sędziowskiego.

_ Po 34 latach można powiedzieć, że wydarzenie to pozostawiło niezatarty ślad w zbiorowej świadomości narodu; to autentyczna permanentna rana _ - dodała. Sędzia zwróciła uwagę na to, że zamach wywołał narodową traumę i powszechne poczucie braku bezpieczeństwa. Według sądu atak można porównać do serii zamachów na pociągi w Madrycie 11 marca 2004 roku, w których zginęło prawie 200 osób.

Za zamach w Bolonii i inne akty terroru 55-letnia obecnie Francesca Mambro otrzymała łącznie w latach 80. dziewięć wyroków dożywocia i karę 84 lat więzienia. Na wolność wyszła po 31 latach w zeszłym roku. Jej mąż i ojciec jej dziecka, 56-letni Valerio Giuseppe Fioravanti, skazany na osiem wyroków dożywocia i karę 134 lat więzienia, został zwolniony w 2009 roku.

Oboje nigdy nie przyznali się do dokonania zamachu w Bolonii. Sąd, który ich skazał, nie miał wątpliwości, że to oni jako bojówkarze skrajnie prawicowego ugrupowania terrorystycznego stali za podłożeniem bomby na zatłoczonym dworcu. Stowarzyszenie rodzin ofiar z satysfakcją przyjęło środowy wyrok. Adwokaci byłych terrorystów zapowiedzieli złożenie apelacji.

Czytaj więcej w Money.pl
Włoskie koleje zapłacą ogromną karę. Za co? Milion euro kary nałożył włoski urząd antymonopolowy na koleje państwowe za zbyt surowe grzywny dla osób podróżujących bez biletu.
Najpiękniejsze malowidło świata do renowacji Zespół konserwatorów z Toskanii znalazł sponsora w Szwajcarii. Przedsiębiorca wyłożył 200 tysięcy euro.
Rzymianie grożą: Przestaniemy płacić podatki W manifestacji udział wzięło około pięciu tysięcy osób, w tym poprzedni burmistrz Rzymu Gianni Alemanno.
Tagi: włochy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz