Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Terroryzm w Jemenie. Zamach na rezydencję irańskiego ambasadora

0
Podziel się:

W eksplozji zginęło trzech strażników - poinformowały jemeńskie służby bezpieczeństwa.

Terroryzm w Jemenie. Zamach na rezydencję irańskiego ambasadora
(AP/FOTOLINK/East News)

Zamachowiec samobójca uderzył samochodem wyładowanym materiałami wybuchowymi w budynek rezydencji ambasadora Iranu w stolicy Jemenu, Sanie. W eksplozji zginęło trzech strażników - poinformowały lokalne służby bezpieczeństwa.

Świadkowie powiedzieli agencji Reutera, że wybuch uszkodził budynek. Na miejscu trwa akcja ratunkowa. Wśród ofiar są żołnierze strzegący rezydencji. Na razie nie wiadomo, czy w chwili zamachu w budynku przebywał ambasador.

To kolejny atak na irańskich dyplomatów w Jemenie. Wcześniej w tym roku jeden z dyplomatów zginął, gdy stawił opór przy próbie porwania. Bojownikom udało się też uprowadzić innego przedstawiciela dyplomatycznego Iranu.

Popierani przez Iran szyici z plemienia Huti od lat żądają autonomii dla zamieszkiwanych przez siebie terytoriów na północy Jemenu, oskarżając prezydenta Abd ar-Rab Mansura al-Hadiego o skłonności autokratyczne.

Sąsiednie państwa arabskie i Stany Zjednoczone obawiają się, że działania władz w Teheranie mają na celu doprowadzenie do rozpadu Jemenu i destabilizacji okolicznych krajów.

Czytaj więcej w Money.pl
Zastrzelono jednego z szefów Al-Kaidy Szaif Mohamed Said al-Szabwani był ścigany w nocy przez siły bezpieczeństwa po ulicach Sany.
Terroryści zaatakowali więzienie. Uwolnili... Zbrojne ugrupowanie rebelianckie zaatakowało dzisiaj centralne więzienie w stolicy Jemenu Sanie, zabijając co najmniej siedem osób i umożliwiając ucieczkę pewnej liczbie osadzonych.
Irańskie myśliwce atakują cele IS w Iraku Samoloty te atakują cele w prowincji Dijala, graniczącej z Iranem - podaje agencja AFP.

25-milionowy Jemen, jeden z najuboższych krajów arabskich, wciąż nie może odzyskać wewnętrznej stabilności po wieloletnich rządach obalonego w 2011 roku przez społeczną rewoltę dyktatorskiego prezydenta Alego Abd Allaha Salaha. Konsolidację państwa utrudniają wywrotowa działalność Al-Kaidy i ujawniający się na południu separatyzm plemienny.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)