Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Terroryzm w Iraku Zamach bombowy na szyickich pielgrzymów w Bagdadzie

0
Podziel się:

Do zamachu doszło w pobliżu namiotów z jedzeniem przeznaczonym dla wiernych zmierzających do Karbali na obchody święta Aszura.

Terroryzm w Iraku Zamach bombowy na szyickich pielgrzymów w Bagdadzie
(AP/FOTOLINK/East News)

Eksplozja ładunku wybuchowego umieszczonego w samochodzie zabiła w niedzielę 14 szyickich pielgrzymów w stolicy Iraku, Bagdadzie. Do zamachu doszło w pobliżu namiotów z jedzeniem przeznaczonym dla wiernych zmierzających do Karbali na obchody święta Aszura.

Lokalna policja poinformowała, że w zamachu ranne zostały 32 osoby. Doniesienia te potwierdziły źródła medyczne. Irakijczycy obawiają się nowej fali zamachów na szyitów, przygotowujących się do przypadającego w przyszłym tygodniu święta Aszura (poniedziałek, 3 listopada). Radykalni sunnici, w tym dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS), uważają ten odłam islamu za niewiernych.

Aszura jest obchodzona 10. dnia miesiąca muharram, czyli pierwszego miesiąca kalendarza muzułmańskiego. Tego dnia w 680 roku w bitwie pod Karbalą z wojskami kalifa Jazida z dynastii Umajjadów zginął wnuk Mahometa, Husajn ibn Ali, czczony przez szyitów jako trzeci imam i ich duchowy protoplasta. Wydarzenia te przypieczętowały rozłam między szyitami a sunnitami.

Aszura jest największym świętem w roku dla szyitów, którzy stanowią 15 procent muzułmanów na świecie. Mieszkają głównie w Iraku, Iranie i Bahrajnie, są znaczącą mniejszością w Afganistanie, Pakistanie, Libanie i Arabii Saudyjskiej. Regularnie to szyickie święto naznaczone jest przemocą ze strony rebeliantów sunnickich.

Czytaj więcej w Money.pl
Krwawe zamachy. Ponad 50 ofiar w Iraku Tak duża liczba ofiar śmiertelnych to skutek ostatniej serii zamachów dokonanych w kilku miastach Iraku przez siły Państwa Islamskiego.
Zakładnicy wolni. "Okupu nie zapłaciliśmy" Turecki przywódca zaznaczył, że władze w Ankarze nie zamierzają ujawniać szczegółów tajnej operacji, dzięki której 46 Turków i 3 Irakijczyków odzyskało wolność.
Najpierw naloty, później siły specjalne Takie uderzenia są podstawą pierwszego etapu walki z terroryzmem.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)