Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Terroryzm w Iraku. Jest kolejny bilans ofiar

0
Podziel się:

W aktach przemocy w Iraku w 2014 roku zginęło ponad 15 tysięcy ludzi.

Terroryzm w Iraku. Jest kolejny bilans ofiar
(AP/FOTOLINK/East News)

Było to najkrwawsze 12 miesięcy od 2007 roku - wynika z danych opublikowanych przez rząd.

Ponad 22 tys. osób odniosło obrażenia w tym okresie, w którym w Iraku doszło do ofensywy dżihadystów z organizacji Państwo Islamskie (IS). W jej wyniku bojownicy zajęli spore obszary Iraku. Jak głoszą dane zebrane przez ministerstwa zdrowia, spraw wewnętrznych i obrony, w 2014 r. w Iraku zabitych zostało 15 538 osób, czyli dwa razy więcej niż rok wcześniej, gdy śmierć w aktach przemocy poniosły 6 522 osoby.

2014 rok pod względem liczby ofiar śmiertelnych przypomina rok 2007, gdy kraj był pogrążony w wyniszczającym konflikcie wyznaniowym i gdy zginęło 17 956 osób. W 2014 r. przemoc rozpoczęła się od starć w prowincji Al-Anbar, na zachód od Bagdadu. Zajęcie Faludży i części Ramadi, stolicy prowincji Anbar, były zwiastunem głównego ataku dżihadystów z IS, który rozpoczął się w pierwszych dnia czerwca.

IS przejęło następnie kontrolę nad Mosulem, drugim co do wielkości irackim miastem, oraz nad terytoriami w pięciu prowincjach. W sierpniu IS ruszyło na północ, gdzie spotkało się jednak z oporem bojowników z autonomicznego regionu Kurdystanu. Irackie wojska, wspierane przez międzynarodową koalicję kierowaną przez USA, usiłują od tego czasu odbić z rąk dżihadystów utracone tereny.

Czytaj więcej w Money.pl
Co z amerykańską interwencją w Iraku? Prezydent USA Barack Obama ponowił dziś zapowiedź, że nie chce angażować amerykańskich wojsk lądowych do walki z dżihadystami Państwa Islamskiego.
Iran gotowy do uderzenia w islamistów Do tej pory, w ramach pomocy w walce z Państwem Islamskim, Teheran dozbrajał irackich Kurdów i wysyłał doradców wojskowych do Bagdadu.
Zamach bombowy w Bagdadzie. Są zabici Do zamachu doszło w pobliżu namiotów z jedzeniem przeznaczonym dla wiernych zmierzających do Karbali na obchody święta Aszura.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)