Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
walka z terroryzmem
16.01.2015 13:34

Terroryzm w Europie. "Zagrożenie atakami jest bardzo poważne"

- Państwa europejskie powinny zacieśnić współpracę w celu ochrony przed dżihadystami - radzi szef Europolu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Dyrektor Europolu Rob Wainwright ostrzegł, że zagrożenie atakami terrorystycznymi w Europie jest bardzo duże, w związku z czym ciężko zapobiec wszystkim zamachom. Zwrócił uwagę, że w krajach UE jest bardzo duża grupa radykalnych muzułmanów.

W wywiadzie dla agencji Associated Press wyraził opinie, że państwa europejskie powinny zacieśnić współpracę w celu ochrony przed dżihadystami i organizowanymi przez nich zamachami. Wainwright podkreślił, że jedną z największych trudności w walce z islamistycznymi grupami jest ich decentralizacja, czyli brak typowej struktury dowódczej.

Dyrektor Europolu zwrócił uwagę, że _ skala problemu, rozproszona natura siatek, skala zaangażowania ludzi (w działalność terrorystyczną) czyni walkę z tym zjawiskiem ekstremalnie trudnym wyzwaniem dla każdej dobrze działającej służby antyterrorystycznej, o czym świadczy przypadek Francji _. Przyznał, że bardzo ciężko przeciwdziałać takim aktom terroru, do jakich doszło w zeszłym tygodniu w Paryżu.

Wainwright szacuje, że od 2,5 do 5 tys. osób wyjechało z Europy, aby wziąć udział w konfliktach zbrojnych w Syrii i Iraku, walcząc po stronie dżihadystów. Wcześniej eksperci zwracali uwagę, że powrót tych ludzi będzie stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa państw Zachodu.

W ostatnich godzinach w Europie przeprowadzono szereg operacji antyterrorystycznych. Belgijska policja zatrzymała w czwartek 13 osób w wyniku operacji na szeroką skalę wymierzonej w siatkę, która zamierzała zaatakować policjantów. Kolejne dwie osoby zostały zatrzymane we Francji - podała w piątek prokuratura.

Czytaj więcej w Money.pl
_ Byli o krok od zamachu _. Akcja w Belgii - _ Ta grupa była o włos od przeprowadzenia ataków terrorystycznych _ - mówi belgijska prokuratura.
Szukają współwinnych masakry w Paryżu Osoby te zostaną przesłuchane w sprawie ewentualnego wsparcia logistycznego, jakiego mogły one udzielać zamachowcom.
14-latek dżihadystą? Austria reaguje Według austriackiego MSW już około 170 osób wyjechało z kraju na Bliski Wschód, by przyłączyć się do zbrojnych organizacji islamistycznych.
Tagi: walka z terroryzmem, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz