Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Terrorysta uciekł przebrany za kobietę

0
Podziel się:

Podejrzewany o związki z somalijskimi islamistami 27-letni Mohammed Ahmed
Mohamed, któremu brytyjska policja ograniczyła swobodę poruszania, wymknął się.

Terrorysta uciekł przebrany za kobietę
(Rii Schroer / Rex Features/EAST NEWS)

Podejrzewany o związki z somalijskimi islamistami 27-letni Mohammed Ahmed Mohamed, któremu brytyjska policja ograniczyła swobodę poruszania, wymknął się spod policyjnej kontroli, przebierając się w meczecie w burkę.

Zbiega szuka jednostka antyterrorystyczna. Zawiadomiono porty, lotniska i służbę ochrony granic. Sąd zgodził się na podanie jego danych osobowych do publicznej wiadomości. Media publikują portret pamięciowy poszukiwanego.

Szefowa MSW Theresa May oświadczyła w Izbie Gmin, że incydent nie uzasadnia wprowadzenia w Wielkiej Brytanii zakazu noszenia burki w miejscach publicznych. Zbieg, jej zdaniem, nie stwarza _ bezpośredniego zagrożenia _ dla innych. Policja sądzi, że Mohamed może mieć powiązania z somalijskim ugrupowaniem islamistów Al-Szabab. Podejrzewa się, że był przez nie szkolony i że mógł pomagać innym muzułmanom w W. Brytanii w nawiązaniu kontaktów z Al-Szabab.

Swobodę poruszania się Mohameda ograniczono na podstawie przepisów antyterrorystycznych znanych jako TPIMS (Terrorism prevention and investigation measures). Policja stosuje ten środek zapobiegawczy wobec domniemanych terrorystów, których z braku dowodów nie może postawić przed sądem ani też deportować.

Mohamed musiał nosić elektroniczny pierścień umożliwiający policji monitorowanie jego ruchów, zobowiązany był do meldowania się na posterunku policji, nie wolno mu było chodzić w niektóre miejsca, nocować poza domem ani podróżować za granicę. Ograniczenia takie nakłada na podejrzanych policja po konsultacji z kontrwywiadem. Mogą być stosowane maksymalnie przez dwa lata. W ocenie komentatorów ucieczka Somalijczyka może wywołać publiczną dyskusję na temat skuteczności TPIMS.

Czytaj więcej w Money.pl
Brytyjska policja mówi dość i ostrzega przed... Policja i angielska federacja piłki nożnej ostrzegła, że będzie ścigać sądownie wszystkich fanów intonujących antysemickie teksty i stosujących język rasowej pogardy.
Groźny terrorysta zatrzymany w Belgii Według hiszpańskiego MSW Al Lal był szefem finansowym siatki, która - jak się przypuszcza - szkoliła bojowników w bazach w Ceucie i sąsiednim Maroku.
Polskie roboty pomogą służbom specjalnym W skład systemu wchodzi również samolot bezzałogowy, który dostarczać ma informacji o tym, jak sytuacja wygląda z lotu ptaka
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)