Tylko w 24 spośród ponad 6,5 tys. miejscowości, w których zostanie w tym roku wyłączona analogowa telewizja naziemna, są problemy z odbiorem sygnału cyfrowego. Urząd Komunikacji Elektronicznej zbadał zasięg nadajników w miejscach, gdzie potencjalnie zasięg jest słabszy.
Jak mówi Jacek Strzałkowski, rzecznik UKE, wyniki tych pomiarów są bardzo dobre.
- _ Ponad 98 procent tych miejscowości, gdzie pierwotnie mogły wystąpić problemy z odbiorem naziemnej telewizji cyfrowej, potwierdziliśmy, że tam sygnał cyfrowy dziś z multipleksów dociera. Jedynie w 24 miejscowościach potwierdziliśmy, że mogą być przejściowe z odbiorem, czyli brak sygnału _ - tłumaczy Strzałkowski.
W miejscowościach, gdzie sygnał jest słabszy, telewidzowie mogą poprawić jakość odbioru telewizji cyfrowej poprzez podniesienie anteny zamontowanej na budynku na wysokość przynajmniej 10 metrów, lub skierowanie jej w kierunku najsilniejszego nadajnika. Z kolei problemy mieszkańców kilku gmin na pomorzu znikną w momencie wyłączenia emisji analogowej tłumaczy Jacek Strzałkowski.
- _ Zostanie to poprawione z chwilą wyłączenia nadajnika analogowego, który jest zlokalizowany w miejscowości Chwaszczyno. W tym samym dniu, kiedy zostanie wyłączony nadajnik analogowy, zostanie podniesiona antena nadajnika cyfrowego i dzięki temu sygnał będzie lepiej propagował się na tym terenie _- twierdzi rzecznik UKE.
Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
Proces wyłączania nadajników telewizji analogowej rozpocznie się już w przyszłym miesiącu . Od 7 listopada mieszkańcy województwa lubuskiego i części pobliskich gmin, będą mogli oglądać swoje ulubione seriale i programy tylko w wersji cyfrowej. Kilka tygodni później to samo czeka część telewidzów z województw wielkopolskiego i pomorskiego oraz okolic.
Łącznie w tym roku ponad 6 milionów Polaków będzie mogło odbierać telewizję naziemną tylko w nowym standardzie. A uwalniane częstotliwości będą wykorzystywane do świadczenia kolejnych usług cyfrowych - wyjaśnia Jacek Strzałkowski z Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
Analogowa telewizja naziemna ma zostać całkowicie wyłączona w lipcu przyszłego roku. Aby korzystać z sygnału cyfrowego - konieczny jest zakup specjalnego odbiornika w standardzie MPEG-4. To koszt przynajmniej 100 zł. Nie muszą tego robić osoby, które wymieniały w ostatnich latach telewizory, bo większość nowych urządzeń jest już wyposażona w odpowiedni dekoder.
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
Kłócą się o cyfryzację telewizji. Tym razem o... Chodzi o wdrażanie unijnych przepisów w zakresie usług na żądanie (VOD). Zdaniem opozycji zmiany uderzą w polskich twórców. | |
Bogusław Wołoszański wraca do telewizji Nowy program to jedna z jesiennych propozycji programowych Polsat Play. | |
Gwiazdy na premierze "Misji Afganistan" Paweł Małaszyński, Piotr Rogucki i Ilona Ostrowska przybyli w poniedziałek na premierę długo oczekiwanego serialu. |