Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Teheran nie wierzy w powodzenie negocjacji w sprawie Syrii

0
Podziel się:

Szanse na powodzenie konferencji pokojowej Genewa 2 są niewielkie, jeśli
w spotkaniu nie będzie uczestniczył Iran, główny sojusznik Damaszku - ocenił wysoki rangą irański dyplomata.

Teheran nie wierzy w powodzenie negocjacji w sprawie Syrii
(indigoprime/CC/Flickr)

Szanse na powodzenie konferencji pokojowej Genewa 2 są niewielkie, jeśli w spotkaniu nie będzie uczestniczył Iran, główny sojusznik Damaszku w regionie - ocenił wysoki rangą irański dyplomata.

_ - Wszyscy wiedzą, że bez Iranu szanse na znalezienie prawdziwego rozwiązania w sprawie Syrii nie są tak duże _ - skomentował wiceminister spraw zagranicznych Abbas Aragczi w rozmowie z telewizją państwową po wycofaniu przez ONZ zaproszenia do udziału Teheranu w konferencji Genewa 2. Rozpoczyna się ona w środę.

_ - Jest jasne, że znalezienie globalnego rozwiązania kwestii syryjskiej będzie możliwe, jeśli wszystkie wpływowe strony nie będą zaangażowane w ten proces _ - dodał Aragczi.

Powiedział, że Iran był gotów uczestniczyć w Genewie 2 i _ odegrać swoją rolę _. _ Nie akceptujemy jednak wstępnego warunku, który ograniczałby rozwiązanie poprzez zdefiniowane parametry _ - zaznaczył wiceszef irańskiego MSZ.

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun cofnął Iranowi zaproszenie na udział w rozmowach, gdyż Teheran oficjalnie zapowiedział, że nie poprze postanowień osiągniętych w czerwcu 2012 roku na konferencji zwanej Genewą 1. Ustalono na niej, że w Syrii powstanie rząd przejściowy, mający pełnię władzy wykonawczej, co może być rozumiane jako utrata dużej części lub całości prerogatyw przez syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada. Akceptacja tego warunku była podstawą podtrzymania zaproszenia dla Teheranu na Genewę 2.

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Francja, które domagają się ustąpienia prezydenta Asada, za warunek udziału Iranu w szwajcarskim spotkaniu uznały poparcie dla demokratycznych przemian w Syrii. Opozycyjna Syryjska Koalicja Narodowa groziła, że zbojkotuje konferencję, jeśli obecni będą na niej przedstawiciele Iranu.

Teheran oskarżany jest o udzielanie Damaszkowi wsparcia wojskowego i finansowego.

Czytaj więcej w Money.pl
Ban Ki Mun zaprosza Iran do rozmów Irańczycy potwierdzili przyjazd. Wcześniej zobowiązali się odegrać _ pozytywną i konstruktywną rolę _, jeśli otrzymają zaproszenie.
Ameryka potrzebuje zakulisowej pomocy Iranu Według szefa amerykańskiej dyplomacji Iran mógłby działać zakulisowo, by pomóc negocjacjom.
Poinformowali o zamachu na Twitterze Organizacja związana z Al-Kaidą przyznała się do zamachu.
Wstrząsające dowody na ludobójstwo w Syrii Dziennik _ Guardian _ informuje, że jeden z fotografów wojskowych zdezerterował i dostarczył dowody na wymordowanie przez reżim w Damaszku 11 tysięcy więźniów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)