Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Te zmiany dotkną ośrodków leczniczych dla niepełnosprawnych dzieci

0
Podziel się:

Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann: - Zmiany poprawią sytuację zakładów opiekuńczo-leczniczych. Pozwolą zapłacić część świadczeń z pomocy społecznej.

Te zmiany dotkną ośrodków leczniczych dla niepełnosprawnych dzieci
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Szybką nowelizację ustawy o świadczeniach społecznych zapowiedział w Sejmie wiceminister zdrowia Sławomir Neumann. Ma ona poprawić sytuację zakładów opiekuńczo-leczniczych, w których przebywają chore i niepełnosprawne dzieci.

Neumann odpowiadał na pytanie zadane przez posłów Ruchu Palikota. Jeden z posłów tej partii, Artur Bramora, od ubiegłego prowadzi głodówkę w takiej placówce w Częstochowie. Zadający pytanie Jerzy Borkowski zwrócił uwagę, że w kraju jest 11 tego typu ośrodków, w których przebywa około 80 dzieci, _ często czekających na śmierć _.

Odpowiadając, Neumann wytknął Bramorze, że przed podjęciem głodówki nie podjął żadnych działań, poza wysłaniem 9 października listu otwartego do resortu zdrowia.

_ - Dostał odpowiedź 15 października i rozpoczął głodówkę. Nie było go wcześniej w ministerstwie zdrowia, u nas, nie rozmawiał o tym, więc nie mówcie państwo, że wykonał wszystkie możliwe czynności. Żadnej interpelacji nie napisał jako poseł _ - powiedział Neumann. _ Starajmy się mówić o problemie, a nie o pewnym politycznym happeningu, który dzisiaj się tam dzieje _ - dodał.

Podkreślił, że ośrodek w Częstochowie otrzymuje obecnie najwyższą stawkę płaconą przez NFZ w Polsce - 120 zł (dziennie na jedną osobę), podczas gdy średnia to 80 zł. _ Problem jest nie do rozwiązania przez NFZ tylko i wyłącznie, ponieważ NFZ w takim ośrodku płaci za leczenie. Za wyżywienie i zakwaterowanie powinna płacić albo rodzina, albo pomoc społeczna _ - dodał.

Podkreślił, że przygotowywany jest projekt ustawy, który pozwoli zapłacić część świadczeń z pomocy społecznej. _ Pozwoli ministrowi pracy i polityki społecznej i MOPS w Częstochowie dać legalnie takie pieniądze _ - powiedział.

Do posłów RP zaapelował, by zwrócili się do głodującego posła o zakończenie głodówki i udział w pracach na nowelizacją ustawy. _ Zrobi więcej tą ustawą, bo da możliwość realnego płacenia temu ośrodkowi i innym ośrodkom z różnych źródeł. Przekonajmy go wszyscy, że warto _ - powiedział Neumann.

Wiceminister spodziewa się, że projektem noweli Sejm zajmie się na następnym posiedzeniu (planowanym w dniach od 7 do 9 listopada). _ Mam nadzieję, że przeprowadzimy ją na jednym posiedzeniu _ - dodał.

Z powodu braku pieniędzy częstochowskiemu Stowarzyszeniu Pielęgniarsko-Opiekuńczemu _ Z Ufnością w Trzecie Tysiąclecie _, w którym głoduje poseł Ruchu Palikota, grozi likwidacja. Wszczęto już procedurę zamknięcia ośrodka, pod opieką którego jest obecnie ok. 20 dzieci. Częstochowski zakład rehabilituje i leczy chore i niepełnosprawne dzieci do lat trzech.

Przedstawiciele zakładów opiekuńczo-leczniczych, zajmujących się leczeniem i rehabilitacją chorych i niepełnosprawnych, od dawna alarmują, że borykają się z trudnościami finansowymi, bo brakuje przepisów umożliwiających finansowanie pobytu dzieci. Pod koniec października w Częstochowie ma się odbyć konferencja poświęcona sytuacji takich ośrodków.

Narodowy Fundusz Zdrowia kontraktuje leczenie i rehabilitację dzieci, nie może jednak finansować takich kosztów pobytu w placówkach jak noclegi i wyżywienie.

Czytaj więcej w Money.pl
Te zmiany dotkną setki tysięcy osób System wynagradzania nauczycieli jest tematem negocjacji w MEN. Będą zmiany w Karcie Nauczyciela?
Apel do ministra. Nieprawidłowe zarządzenie Tydzień temu prezes NFZ Agnieszka Pachciarz podpisała nowe zarządzenie, zgodnie z którym kontrole wystawianych recept lekarskich mają być łagodniejsze i mają skupiać się na wykrywaniu poważnych nadużyć.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)