Dyskusja nad legislacyjnym rozwiązaniem kwestii związków partnerskich, która rozpoczyna się w Polsce, w Kanadzie dawno się już zakończyła. Konkubinaty i rejestrowane związki mają swoje prawa, a definicja małżeństwa nie określa płci małżonków.
W spisach powszechnych można wybierać zarówno odpowiedź _ małżeństwo _ jak i _ konkubinat _ w pytaniu określającym relacje osób pozostających w jednym gospodarstwie domowym. Podobne pytania zadaje się w dokumentach imigracyjnych.
Poszczególne prowincje mają własne rozwiązania dotyczące form związków. Wynika to z kanadyjskiego prawa, które stanowi, że kwestie dotyczące praw cywilnych leżą w gestii prowincji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/29/t100125.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/znani;politycy;ramie;w;ramie;z;gejami,105,0,849257.html) Znani politycy ramię w ramię z gejami
Na przykład we frankofońskim Quebecu, poza małżeństwem, istnieje _ union civile _, czyli związek dwóch pełnoletnich osób, które świadomie i dobrowolnie oświadczają, że zamierzają prowadzić wspólne gospodarstwo domowe. W prowincji Nowa Szkocja istnieje od 2001 roku _ domestic partnership _, z którego mogą korzystać osoby powyżej 19. roku życia, mieszkające na terenie prowincji i niepozostające w żadnym innym związku czy to małżeńskim, czy partnerskim. Osoby rejestrujące _ domestic partnership _ nabywają część uprawnień małżonków, w tym z przepisów o ubezpieczeniach, emeryturach, podobnie jak konkubinaty, czyli związki nierejestrowane, ale deklarujące prowadzenie wspólnego domu.
Małżonkowie, niezależnie od płci, traktowani są jako rodziny przez sądy, służbę zdrowia czy urząd podatkowy. W Kanadzie nie istnieje wspólne rozliczanie się podatkowe małżonków, ale np. więcej zarabiający współmałżonek może niejako _ skredytować _ oszczędności emerytalne mniej zarabiającego partnera.
Zmiany dotyczące definicji małżeństwa na taką, która nie definiuje płci małżonków, zaczęły się w Kanadzie kilka lat temu. Od roku 2003 orzeczenia sądów w poszczególnych prowincjach legalizowały małżeństwa tej samej płci; zaczęła prowincja Ontario.
Sama definicja małżeństwa zależy jednak od prawa federalnego i na tym poziomie pierwsza próba zalegalizowania małżeństw osób tej samej płci pojawiła się w 1998 roku jako wniosek jednego z parlamentarzystów. Jeszcze w 1999 roku izba niższa federalnego parlamentu uchwaliła rezolucję, w której małżeństwo zostało określone jako związek jednej kobiety i jednego mężczyzny.
Jednak w 2003 roku Sąd Apelacyjny prowincji Kolumbia Brytyjska uznał jednomyślnie, że ograniczanie definicji małżeństwa jest niekonstytucyjne i dał rządowi federalnemu dwa lata na zmianę prawa. W tym samym 2003 roku rząd premiera Jeana Chretiena zapowiedział legalizację małżeństw tej samej płci.
Ostatecznie w czerwcu 2005 roku parlament federalny uchwalił poprawkę do ustawy o małżeństwie cywilnym i zmieniona definicja małżeństwa zaczęła obowiązywać. Obecnie konserwatywny rząd, po ostatnich wyborach większościowy, zapewnia, że nie zamierza ponownie otwierać dyskusji nad kwestią definicji małżeństwa.
Z badań ośrodków opinii publicznej od ponad 10 lat wynika, że Kanadyjczycy akceptują małżeństwa osób tej samej płci. Sondaż Angus Reid/Southam News z 1996 roku wskazywał, że akceptację wyrażało 49 proc. ankietowanych, wobec 47 proc. sprzeciwu. Trzy lata później akceptację wyrażało 53 proc. ankietowanych, a sprzeciw - 44 proc.
Kanadyjska Karta Praw i Wolności gwarantuje wolność religijną, więc nikt nie może zmusić żadnego Kościoła do udzielania małżeństw osobom tej samej płci. Wyspa Księcia Edwarda daje urzędnikom cywilnym prawo do korzystania z klauzuli sumienia. Ale już np. w Saskatchewan wyrok Sądu Apelacyjnego ze stycznia tego roku wskazał, że urzędnik cywilny tej prowincji nie może odmówić udzielenia ślubu osobom tej samej płci, powołując się na przekonania religijne.
Czytaj w Money.pl src="http://www.money.pl/u/money_chart/graphchart_ns.php?ds=1314655260&de=1314741540&sdx=0&i=&ty=1&ug=1&s%5B0%5D=WIG20&s%5B1%5D=WIG&s%5B2%5D=mWIG40&s%5B3%5D=sWIG80&w=460&h=250&cm=1"/>Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej