Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tam dwa razy łatwiej będzie dostać paszport

0
Podziel się:

Najdalej do połowy tego roku liczba miejsc w woj. śląskim, gdzie będzie można odebrać paszport, zostanie podwojona.

Tam dwa razy łatwiej będzie dostać paszport
(Bartosz Wawryszuk)

Najdalej do połowy tego roku liczba miejsc w woj. śląskim, gdzie będzie można odebrać paszport, zostanie podwojona. Docelowo takich punktów będzie w regionie 12, wobec sześciu obecnie - podał Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach.

W czwartek wchodzi w życie nowelizacja ustawy o dokumentach paszportowych, która w założeniu ma ułatwić uzyskanie paszportu. Zmianom poświęcona była środowa konferencja prasowa wojewody śląskiego Zygmunta Łukaszczyka. Przekonywał on, że zmiana oznacza uproszczenie procedur i będzie korzystna dla obywateli.

Wniosek o wydanie paszportu będzie teraz można złożyć w dowolnym wyznaczonym do tego punkcie paszportowym w kraju, a nie - jak dotychczas - jedynie we właściwym dla miejsca zameldowania. Śląscy urzędnicy zwracają jednak uwagę, że w regionie liczba miejsc, gdzie można złożyć wniosek o paszport, jest większa od liczby punktów, gdzie możliwy jest odbiór gotowych dokumentów.

W regionalnych mediach pojawiły się opinie, że zmiany mogą utrudnić życie mieszkańcom niektórych miejscowości, ponieważ wprawdzie będą mogli złożyć wnioski paszportowe możliwie blisko miejsca zamieszkania, jednak po odbiór paszportu muszą pojechać do jednego z wyznaczonych punktów, których w województwie jest na razie sześć. Np. ktoś, kto złoży wniosek w Raciborzu, najbliżej będzie mógł odebrać paszport w Rybniku, a np. z Lublińca trzeba pojechać do Częstochowy.

W woj. śląskim można składać wnioski paszportowe w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach oraz w 17 terenowych punktach paszportowych: w Będzinie, Chorzowie, Dąbrowie Górniczej, Jastrzębiu-Zdroju, Jaworznie, Lublińcu, Pszczynie, Raciborzu, Rudzie Śląskiej, Sosnowcu, Tarnowskich Górach, Tychach, Wodzisławiu Śląskim, Zabrzu, Zawierciu, Żorach i Żywcu. Odbiór paszportu jest jednak możliwy jedynie w oddziale paszportowym katowickiego urzędu wojewódzkiego oraz w pięciu terenowych delegaturach paszportowych: w Bielsku-Białej, Częstochowie, Bytomiu, Gliwicach i Rybniku. Tak będzie do końca marca tego roku.

_ Potem nastąpi korzystna dla obywatela zmiana, gdyż docelowo - do końca czerwca bieżącego roku - powstaną nowe jednostki paszportowe wojewody śląskiego i aż w 12 miejscowościach - Katowicach, Bytomiu, Gliwicach, Rybniku, Sosnowcu, Bielsku-Białej, Częstochowie, Tarnowskich Górach, Jastrzębiu Zdroju, Tychach, Żorach i Zawierciu - będzie można złożyć wniosek paszportowy i odebrać paszport _ - podały w środę służby prasowe wojewody.

Znowelizowana ustawa o dokumentach paszportowych wprowadza trzy zasadnicze zmiany. Oprócz możliwości składania wniosków i odbierania paszportów w dowolnym wyznaczonym do tego miejscu w kraju, obywatel będzie mógł także ubiegać się o wydanie paszportu tymczasowego także w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą czy zawodową (dotąd jedynie w sytuacjach losowych, np. śmierci członka rodziny czy wyjazdu na leczenie). Będzie również możliwe otrzymanie tzw. drugiego paszportu - to dobra informacja dla turystów, którzy odwiedzają skonfliktowane ze sobą kraje. Do tej pory mając np. wizę izraelską, nie można było wjechać do niektórych krajów arabskich bez uprzedniej wymiany paszportu - teraz w takim wypadku będzie można otrzymać drugi paszport.

W ubiegłym roku w woj. śląskim wydano 196 tys. paszportów, czyli o 13 proc. więcej niż rok wcześniej.

Czytaj więcej w Money.pl
Będzie łatwiej o paszport i meldunek. Jest się z czego cieszyć? Zmiany wprowadzą spore ułatwienia, ale to wciąż jedynie połowa sukcesu.
Idą zmiany w paszportach. To już pewne Za przyjęciem nowych przepisów głosowało 431 posłów, nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)