Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tak Sikorski skomentował słowa Putina

0
Podziel się:

Prezydent Rosji odpowiedział dziś na pytania dotyczące zwrotu TU-154M. Polski MSZ ujawnia, co zamierza zrobić.

Tak Sikorski skomentował słowa Putina
(PAP/Paweł Supernak)

Zauważamy nowy ton w wypowiedziach władz rosyjskich, ale ucieszymy się dopiero, gdy wrak Tu-154 M trafi do Polski - tak szef MSZ Radosław Sikorski odniósł się do dzisiejszych słów Władimira Putina ws. przekazania Polsce wraku tupolewa.

_ Konsekwentnie działamy i zauważamy nowy ton w wypowiedziach władz rosyjskich, ale ucieszymy się dopiero, gdy nasz wrak Tu-154 M trafi do Polski _ - napisał Sikorski na Twitterze.

O przekazaniu Polsce wraku Tu-154M, który rozbił się pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r., powinni zdecydować śledczy - oświadczył w Moskwie prezydent Rosji Władimir Putin, dodając, że _ nie miesza się do śledztwa _.

_ - Jeśli chodzi o wrak samolotu, to decyzję powinni podjąć śledczy. Nie znam szczegółów, nie mieszamy się do śledztwa. Wydawało mi się, że między polskimi i rosyjskimi śledczymi ustanowiono bardzo konstruktywny i rzeczowy kontakt, pracowali oni i do tej pory pracują dość solidarnie i efektywnie. Nie sądzę, byśmy powinni trzymać się wiecznie tego wraku, chociaż stanowisko Komitetu Śledczego nie jest mi znane w szczegółach. Porozmawiam z władzami komitetu _ - powiedział Putin na konferencji prasowej.

_ Wydaje mi się, że to, czego nie należy robić, to upolityczniać tego problemu. To tragedia; bolejemy razem z narodem polskim, wiecie, jak odnieśliśmy się do tego - przy czym, absolutnie szczerze. Jesteśmy zainteresowani tym, by śledztwo było obiektywne _ - zapewnił.

Wskazał, że były _ złe warunki pogodowe _ i że _ polski samolot, który wylądował dwie godziny wcześniej, poprzez swojego dowódcę ostrzegał dowódcę samolotu prezydenckiego, że nie należy tam lecieć, że nie ma warunków do lądowania _. _ Jednak oni mimo to polecieli... To tragedia _ - oświadczył.

_ - Oczywiście, powinniśmy uzyskać absolutnie obiektywną odpowiedź na wszystkie pytania, które ma i nasze, i polskie społeczeństwo. To zadanie Komitetu Śledczego, porozmawiam z nim _ - powiedział Putin.

10 grudnia Sikorski poprosił podczas odbywającego się w Brukseli spotkania ministrów spraw zagranicznych _ 27 _ z szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton, aby podczas szczytu UE-Rosja (21.12.) formalnie została podniesiona kwestia zwrotu wraku Tu-154M.

Wcześniej na szczycie NATO w Brukseli Sikorski rozmawiał na ten temat z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem, ale nie uzyskał od niego informacji o dacie powrotu do Polski szczątków maszyny. Wrak - jak wyjaśniał Ławrow - ma zostać w Rosji do zakończenia śledztwa. _ Skoro nie skutkują dwustronne kanały komunikacji z Rosją w tej sprawie, zmuszeni jesteśmy do przeniesienia kwestii na poziom międzynarodowy _ - mówił wówczas szef polskiego MSZ.

W poniedziałek w Moskwie Sikorski ponownie rozmawiał z Ławrowem, który zapewniał, że strona rosyjska chce jak najszybciej zakończyć śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej i oddać Polakom wrak. Zastrzegł jednak, że _ śledztwo nie powinno być kończone w sposób sztuczny, ale wtedy, gdy wszystkie dowody zostaną przeprowadzone _.

We wtorek na stronie internetowej Interfaksu ukazał się zapis wywiadu z Sikorskim, który powiedział, że _ także po przekazaniu Polsce wraku Tu-154M rosyjska prokuratura, wykorzystując instrument pomocy prawnej, w razie potrzeby miałaby do niego dostęp _. Sikorski pytany o swoją decyzję, by zwrócić się do szefowej unijnej dyplomacji zauważył, że _ dwustronny dialog w tej sprawie w ciągu 2,5 roku nie doprowadził do rezultatu _. Minister oświadczył zarazem, że Polska nie zamierza inicjować międzynarodowego śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej.

W środę ambasador Rosji przy UE Władimir Czyżow powiedział, że przygotowując piątkowy szczyt UE-Rosja, unijna dyplomacja nie zapowiada rozmów na temat zwrotu wraku Tu-154M do Polski.

Rzecznik MSZ Marcin Bosacki powiedział, że ministerstwo nie planuje podejmowania kolejnych działań, by włączyć sprawę wraku do agendy spotkania. _ Mamy pełne zaufanie do pani Ashton, że kwestia zwrotu wraku zostanie poruszona _ - zaznaczył.

Czytaj więcej w Money.pl
To będzie trudna rozmowa. Sikorski w Rosji Dziś Radosław Sikorski spotka się z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem.
Rosja zmienia zdanie w sprawie wraku? "Rosjanie są nieobliczalni". Rozmowy wyglądają teraz inaczej niż kilka miesięcy temu.
Co z wrakiem Tupolewa? Sikorski po rozmowach _ Bardzo wiele spraw udało się rozwiązać, ale w stosunkach polsko-rosyjskich są też trudne kwestie _.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)