Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tajne więzienia CIA. Dziś decyzja Trybunału w Strasburgu

0
Podziel się:
Europejski Trybunał Praw Człowieka
Europejski Trybunał Praw Człowieka (CherryX/Wikipedia.org/CC 3.0)

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu ogłosi dziś decyzję, czy ponownie rozpatrzy skargę w sprawie domniemanych więzień CIA. Polski rząd odwołał się od wyroku niższej Izby Trybunału, który skazał nasz kraj za wielokrotne naruszenie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

W październiku ubiegłego roku rząd, zwrócił się do Trybunału o skierowanie sprawy do Wielkiej Izby, w której zasiada 17 sędziów. O przyjęciu lub odrzuceniu odwołania decyduje pięcioosobowy Panel Wielkiej Izby, który ogłosi dzisiaj swoją decyzję.

W wyroku niższej instancji sędziowie Trybunału jednogłośnie przyznali rację skarżącym Sudańczykowi i Palestyńczykowi, którzy oskarżyli Polskę o zezwolenie na tortury i nieludzkie traktowanie, gdy przebywali w tajnym więzieniu CIA w Starych Kiejkutach.Trybunał stwierdził sześciokrotne naruszenie przez Polskę Europejskiej Konwencji, w tym także brak współpracy z Trybunałem w wyjaśnianiu stawianych zarzutów. Trybunał zasądził też wypłacenie skarżącym po 100 tysięcy euro zadośćuczynienia.

Czytaj więcej w Money.pl
Większość Amerykanów za torturami Aż 56 procent jest przekonanych, że brutalne przesłuchania pomogły uchronić Stany Zjednoczone przed kolejnym atakiem terrorystycznym.
Wiceprezydent USA broni brutalnych tortur - _ Nie widzę problemu w ostrzejszych przesłuchaniach o ile pomagają w osiągnięciu celu _ - powiedział polityk.
Schetyna ostro o CIA i Amerykanach - _ Czasami trzeba powiedzieć nie, nawet najbliższemu sojusznikowi warto odmówić _ - powiedział minister spraw zagranicznych.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)