Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiktor but
20.08.2010 09:18

Tajlandia wyda USA "handlarza śmiercią"

Rosjanin Wiktor But to najbardziej znany i poszukiwany handlarz bronią.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Po ponad dwuletniej procedurze ekstradycyjnej sąd apelacyjny w Bangkoku zdecydował, że wyda władzom USA jednego z najbardziej poszukiwanych handlarzy bronią na świecie, Rosjanina Wiktora Buta. Na zachodzie zwany jest on _ handlarzem śmiercią _.

_ - Sąd zdecydował o zatrzymaniu podsądnego do czasu ekstradycji do USA _ - powiedział sędzia Jitakorn Patanasiri. Jak dodał, przekazanie Wiktora Buta może nastąpić w ciągu trzech miesięcy.

_ Handlarz śmiercią _ przez ponad piętnaście lat handlował bronią między Afryką i Ameryką Południową, miał kontakty w Afganistanie, wśród talibów i w Al-Kaidzie.

Ten były oficer wywiadu wojskowego i radzieckich sił powietrznych został zatrzymany w marcu 2008 roku w stolicy Tajlandii w następstwie operacji, w której amerykańscy agenci udawali kolumbijskich rebeliantów. Prośba amerykańskich władz o ekstradycję została odrzucona przez sąd pierwszej instancji. W ubiegłym roku sąd w Bangkoku odmówił wydania Wiktora Buta Amerykanom, którzy chcą go sądzić m.in. za dostawy broni dla kolumbijskich lewicowych rebeliantów z FARC.

But ma 43 lata i włada sześcioma językami. W Stanach Zjednoczonych grozi mu kara dożywocia - postawiono mu zarzuty o terroryzm, w tym spiskowania w celu zabicia amerykańskich obywateli, materialnego wspierania terrorystów oraz kupna i użycia pocisków przeciwlotniczych. Postać Wiktora Buta była inspiracją do filmu _ Pan życia i śmierci _ z Nicolsem Cage'em w roli głównej.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/206/t75214.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/kto;najlepiej;zarabia;na;handlu;bronia,136,0,575880.html) Kto najlepiej zarabia na handlu bronią? Roczne wydatki zbrojeniowe państw wzrosły do 1,5 mld euro.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/226/t90850.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/francja;stawia;na;handel;bronia,47,0,585519.html) Francja stawia na handel bronią Paryż w ubiegłym roku sprzedał uzbrojenie warte 8 mld euro. Chce jeszcze więcej.
Tagi: wiktor but, tajlandia, handel bronią, ekstradycja, usa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz