Notowania

nato
24.06.2014 06:54

Szyt NATO o Rosji i Ukrainie

Na spotkanie do Brukseli nie zaproszono jednak Rosjan.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Sytuacja na Ukrainie i przyszłość misji w Afganistanie - to dwa najważniejsze tematy, którymi zajmą się ministrowie spraw zagranicznych NATO. Wieczorem w Brukseli politycy z krajów Sojuszu rozpoczynają dwudniowe spotkanie. Prawdopodobnie jednak nie podejmą żadnych istotnych decyzji.

Ministrowie spotkają się z nowym szefem ukraińskiej dyplomacji Pawło Klimkinem. Ma on zapoznać polityków z najważniejszymi planami nowego prezydenta Petra Poroszenki. NATO-wscy ministrowie będą też rozmawiać o dalszym wsparciu finansowym dla ukraińskiej armii, choć dyplomaci podkreślają, że w tej sprawie na razie nie zapadną jeszcze konkretne decyzje.

Ministrowie mają też zastanawiać się nad dalszymi krokami wobec Moskwy. NATO twierdzi, że większość rosyjskich wojsk wycofała się z rejonu ukraińskiej granicy, ale na miejscu wciąż jest około 3 tysięcy żołnierzy, gotowych w każdej chwili do działania.

Analitycy Sojuszu twierdzą też, że tak jak informował Kijów, rosyjskie czołgi naruszyły niedawno linię graniczną i na krótki czas wjechały na teren Ukrainy.

Na spotkanie do Brukseli nie zaproszono jednak Rosjan. Wszystko dlatego, że po aneksji Krymu NATO zawiesiło wszelką praktyczną współpracę z Moskwą. Od tego czasu doszło jedynie do dwóch spotkań dyplomatów z Brukseli z rosyjskimi ambasadorami.

Polskę na spotkaniu w Brukseli ma reprezentować minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosja wysłała nowe wojska na granicę Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen poinformował, że na granicy z Ukrainą Rosjanie zgromadzili kilka tysięcy żołnierzy.
Ukraina jak Bośnia i Hercegowina. Tego chce Rosja? _ - Wyraźną czerwoną linią wytyczoną przez Rosję jest wykluczenie ukraińskiego członkostwa w NATO _ - pisze Financial Times.
Sikorski: "Putin zmusił Zachód do decyzji" - _ To co wydarzyło się na Ukrainie kończy pewną epokę _ - mówi szef MSZ Radosław Sikorski.
Rasmussen potwierdza odwórt Rosjan Przedstawione przez Rasmussena dane dotyczące skali wycofywania rosyjskich sił przewyższają dotychczasowe szacunki - pisze Reuters.
Tagi: nato, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz