Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
18.06.2011 07:20

Szyfrowane laptopy i komórki na prezydencję

Generał Marian Janicki uspokaja: BOR jest dobrze przygotowana do zabezpieczania spotkań polityków.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pryzmat/Dreamstime)

Szef BOR gen. Marian Janicki zapewnił, że podległa mu formacja jest dobrze przygotowana do zabezpieczania spotkań związanych z polską prezydencją w Radzie UE. _ - Trwają szkolenia. Nie mamy się też czego wstydzić jeśli chodzi o sprzęt _ - zapewnił.

_ - Bardzo poważnie potraktowaliśmy operację ochronną o kryptonimie +Europa+, która się odbyła pod koniec maja. Gościliśmy wtedy w Warszawienie tylko prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamę, ale również kilkunastu prezydentów Europy Środkowo-Wschodniej. Był to dla nas duży wysiłek logistyczny _ - podkreślił Janicki.

Polska obejmie przewodnictwo w Radzie UE pierwszego lipca br. W trakcie prezydencji ma odbyć się około 350 spotkań najważniejszych polityków, głównie w pięciu polskich miastach - Warszawie, Wrocławiu, Sopocie, Poznaniu i Krakowie.
Jak dodał, był to też swoisty sprawdzian _ mobilności i koordynacji z innymi służbami, z którymi BOR współpracuje przy tego typu operacjach. _

_ _- _ Ta współpraca pokazała nam, że możemy spokojnie czekać na 1 lipca, na rozpoczęcie polskiej prezydencji _ - dodał.

Generał przypomniał, że w trakcie prezydencji BOR będzie zabezpieczało najważniejsze spotkania - kategorii I i II, w których uczestniczyć będa m.in. prezydenci i szefowie rządów państw Unii Europejskiej. Mają przyjechać na szczyt Partnersrwa Wschodniego we wrześniu w Warszawie.

_ - Mamy sygnały, że również mniejszej rangi imprezy będziemy zabezpieczać, pomagając policji. Wyraziłem gotowość do takiej pomocy m.in. w sensie sprzętowym. Będą nam też zlecane inne zadania związane z prezydencją _ - wyjaśnił.

Janicki poinformował, że w związku z zabezpieczaniem polskiej prezydencji BOR zakupiło specjalistyczny sprzęt - transportowy, pirotechniczny i biochemiczny. _ - Jest to dla nas bardzo duże wzmocnienie na następne kilka lat _ - podkreślił.

Najważniejsze osoby w państwie będą w trakcie spotkań korzystać ze specjalistycznego sprzętu - szyfrowanych laptopów i telefonów komórkowych, które mają zapobiec przechwytywaniu przez niepowołane osoby informacji. - _ Dostaliśmy sygnał, że również będziemy wyposażeni w specjalny sprzęt łączności niejawnej _ - powiedział Janicki.

Generał nawiązując do wizyty w Polsce prezydenta USA ocenił, że przebiegła ona bez incydentów. _ Świadczy to o doskonałym jej przygotowaniu. - Współpraca z Secret Service, która rozpoczęła się kilka tygodni przed wizytą prezydenta Obamy, nie była dla nas nowością. Żadna służba drugiej nie zdominowała, to była współpraca równego z równym _ - mówił szef BOR.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/192/t37824.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/37;mln;zl;na;ochrone;gosci;prezydencji,43,0,816939.html) 37 mln zł na ochronę gości prezydencji BOR, policja, straż graniczna zostaną wyposażone w nowoczesny sprzęt - radiotelefony, laptopy do przesyłania tajnych informacji, roboty pirotechniczne.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/65/t46401.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/borowiec;pobil;w;afganistanie;dyplomate,4,0,800260.html) Borowiec pobił w Afganistanie dyplomatę? Sprawę wyjaśnia prokuratura, BOR i Żandarmeria Wojskowa.
Tagi: wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz