Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szwecja inwigiluje rosyjskie firmy energetyczne

0
Podziel się:

Szwedzki wojskowy wywiad elektroniczny FRA inwigiluje kablową łączność rosyjskich firm energetycznych w regionie Bałtyku, przekazując zdobyte informacje USA, które "wyrażają uznanie dla wkładu Szwecji".

Szwecja inwigiluje rosyjskie firmy energetyczne
(temis/iStockphoto)

Szwedzki wojskowy wywiad elektroniczny FRA inwigiluje kablową łączność rosyjskich firm energetycznych w regionie Bałtyku, przekazując zdobyte informacje USA, które _ wyrażają uznanie dla wkładu Szwecji _ - podała szwedzka telewizja publiczna SVT.

Powołała się na dokument _ Region Morza Bałtyckiego _, który przygotowali przedstawiciele podległej rządowi Stanów Zjednoczonych Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) na spotkanie z FRA w kwietniu tego roku.

Według cytowanych przez SVT anonimowych źródeł w szwedzkim kontrwywiadzie, wspomniany region obejmuje kraje bałtyckie oraz prawdopodobnie Polskę. - _ FRA pełniła ważną rolę, gdy kraje (bałtyckie) odzyskały wolność. Teraz FRA ma nową niszę _ - powiedział informator SVT. Chodzi o przechwytywanie informacji przesyłanych kablami z państw bałtyckich oraz Rosji - w tym łączności Gazpromu oraz kilku mniejszych spółek energetycznych.

Pytany przez SVT o działania Szwecji minister obrony Łotwy Artis Pabriks oświadczył, że uważa Szwecję i Stany Zjednoczone za sojuszników i nie jest zaskoczony szpiegowaniem rosyjskich interesów na Łotwie.

Dziennikarze SVT powołali się na informacje uzyskane od amerykańskiego dziennikarza Glenna Greenwalda, który w czerwcu ujawnił istnienie funkcjonującego pod nazwą PRISM programu inwigilacji internetu przez służby specjalne USA.

W ubiegłym tygodniu SVT podała, że Szwecja pełni główną rolę w przekazywaniu Stanom Zjednoczonym poufnych informacji o przywódcach Rosji i jej polityce wewnętrznej.

Parlament Szwecji uchwalił w 2008 roku budzącą kontrowersje nowelizację ustawy o działalności FRA, umożliwiającą kontrolowanie bez zgody sądu rozmów telefonii komórkowej oraz poczty elektronicznej. Powodem rozszerzenia uprawnień FRA było _ rosnące zjawisko międzynarodowego terroryzmu _.

Czytaj więcej w Money.pl
Edward Snowden jest szczęśliwy w Rosji Najsłynniejszy, amerykański informatyk twierdzi, że nie żałuje iż ujawnił dane na temat inwigilacji elektronicznej prowadzonej przez amerykańskie służby specjalne.
Szwecja kupi paliwo jądrowe od Rosji Według szwedzkiej gazety alternatywą wobec rosyjskiego eksportu energii do UE może być sprzedaż paliwa jądrowego.
Szwed wydał książkę o dziadku Polaku Czesław Waluszewski przybył do Szwecji po II wojnie, a potem przez lata inwigilowały go szwedzkie służby specjalne.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)