Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wybory w szwecji
16.09.2014 08:02

Szwecja: frekwencja w wyborach samorządowych na poziomie 80 proc.

Sprzyja temu system. Szwedzi mogą oddać głos w dniu wyborów lub wcześniej, urny są dostępne nawet w centrach handlowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Frekwencja w wyborach samorządowych w Szwecji oscyluje wokół 80 procent. Sprzyja temu system organizacji wyborów: Szwedzi mogą oddać głos w dniu wyborów lub wcześniej, urny są dostępne nawet w centrach handlowych.

W Szwecji wybory samorządowe do rad gmin oraz rad województw odbywają się co cztery lata jesienią, razem z wyborami do parlamentu. Wspólne wybory do trzech szczebli zarządzane są z powodów oszczędnościowych; popularność głosowania na szczeblu lokalnym rośnie.

Frekwencja w wyborach do wszystkich szczebli od kilku lat kształtuje się na poziomie nieco powyżej 80 proc. Tradycyjnie jednak większa frekwencja jest w wyborach parlamentarnych; w niedzielę wyniosła 83,4 proc.

Wysokiemu uczestnictwu w wyborach sprzyja system ich organizacji. Komisja wyborcza na kilka tygodni przez wyborami rozsyła do wszystkich uprawnionych karty wyborcze. Za ich pomocą można oddać głos w dniu wyborów lub dwa tygodnie wcześniej, w głosowaniu przedterminowym organizowanym w bibliotekach lub centrach handlowych. Najdłużej otwarte są lokale wyborcze na dworcach.

Mieszkańcy oddają głos na listę lub jedną wybraną osobę z danej listy. Nawet w mniejszych gminach przeważają przedstawiciele głównych partii politycznych, choć zdarzają się też ugrupowania lokalne.

Szwedzki samorząd cechuje przejrzystość. Obrady rad są otwarte dla mieszkańców, sesje są transmitowane dla obywateli, a wiele inicjatyw czy projektów uchwał - konsultowanych społecznie. Dzięki stronom internetowym łatwo znaleźć protokoły, uchwały, a nawet mapę np. planowanych inwestycji i wyrazić swój ewentualny sprzeciw.

Wybory są także okazją do organizacji referendów. W 2010 roku władze jednej z gmin zapytały mieszkańców o lokalizację nowej biblioteki, inna chciała uzyskać zgodę na sprzedaż cennej nieruchomości. W 2014 roku poprzez referendum miasto Goeteborg skonsultowało z mieszkańcami kwestię odpłatności za wjazd do centrum miasta.

Szwedzi nie wybierają bezpośrednio wójtów, burmistrzów ani prezydentów. Funkcje te sprawują politycy wybrani przez rady.

Czytaj więcej w Money.pl
Wybory w Szwecji. Opozycja z lekką przewagą Poparcie dla socjaldemokratów, Partii Zielonych i Partii Lewicy wynosi 46,9 procent.
Wybory w Szwecji. Wygrała lewica? Rządzący Szwecją od ośmiu lat centroprawicowy sojusz czterech partii pod przywództwem premiera Fredrika Reinfeldta uzyskał 39,3 proc.
Tagi: wybory w szwecji, szwecja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz