Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szwajcaria zamroziła aktywa Janukowycza

0
Podziel się:

W sumie na liście widnieje 19 najbliższych osób Janukowycza. Łącznie zamrożono 170 milionów franków szwajcarskich.

Szwajcaria zamroziła aktywa Janukowycza
(kmu.gov.ua)

Polecenie zamrożenia aktywów rząd w Zurichu wydał pod koniec lutego. W marcu do listy osób, którym zostaną zamrożone środki bankowe dodano nazwiska dziewięciu dodatkowych Ukraińców. W sumie na liście widnieje 19 najbliższych osób Janukowycza. Łącznie zamrożono 170 milionów franków szwajcarskich.

Szwajcarska prokuratura federalna wszczęła pięć dochodzeń w sprawie prania pieniędzy. Zamrożone aktywa mogą być związane z dochodzeniami.

Pod koniec lutego władze Szwajcarii nakazały zamrożenie aktywów 20 Ukraińców, w tym Janukowycza i jego syna Ołeksandra. W marcu rozszerzono tę listę o kolejne dziewięć osób.

Szwajcarska gazeta _ Zentralschweiz am Sonntag _ poinformowała, że prokuratura otworzyła pięć śledztw przeciwko osobom podejrzanym o pranie pieniędzy. Aktywa zamrożone w tych sprawach częściowo pokrywają się z restrykcjami wprowadzonymi wcześniej przez rząd. Doniesień medialnych nie potwierdziła dotychczas federalna prokuratura.

Janukowycz, który został odsunięty od władzy przez parlament 22 lutego, jest ścigany listem gończym. Nowe władze ukraińskie zarzucają mu m.in. nadużywanie władzy i odpowiedzialność za śmierć ludzi podczas trwających od listopada 2013 roku do lutego bieżącego roku protestów wymierzonych w jego ekipę.

Po ucieczce z Ukrainy Janukowycz znalazł schronienie w Rosji. W czasie marcowej konferencji prasowej w Rostowie nad Donem oświadczył, że pozostaje nie tylko prawowitym prezydentem kraju, ale także zwierzchnikiem ukraińskich sił zbrojnych. Planowane na 25 maja wybory prezydenckie uznał za niekonstytucyjne i nieprawomocne.

Czytaj więcej w Money.pl
Co dalej z Janukowyczem? Jest deklaracja Rosyjski prokurator generalny Jurij Czajka oświadczył, że nie widzi podstaw do wydania Ukrainie byłego prezydenta.
"Nie wydamy Ukrainie Janukowycza" - _ Z prawnego punktu widzenia jest on na razie prezydentem _ - twierdzą Rosjanie.
W Doniecku domagają się powrotu Janukowycza Według Ukraińskiej Służby Bezpieczeństwa organizatorzy demonstracji wzywali jej uczestników do zajęcia szturmem budynków lokalnej administrac
Janukowycz: Opamiętajcie się! Żyję i nie ustąpię! Odsunięty od władzy Wiktor Janukowycz, że nadal jest prezydentem i głównodowodzącym sił zbrojnych Ukrainy.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)