Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Szpitale mogą przyjąć pompy od WOŚP?

0
Podziel się

Fundacja WOŚP nie jest przedsiębiorcą produkującym lub prowadzącym obrót produktami refundowanymi. Dlatego może podarować pompy szpitalom.

Szpitale mogą przyjąć pompy od WOŚP?
(DNY59/CC/iStockphoto)
bEgXDaPp

Pompy insulinowe dla kobiet ciężarnych chorych na cukrzycę mogą zostać przekazane szpitalom przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w formie darowizny - poinformowało Ministerstwo Zdrowia w dzisiejszym komunikacie.

Resort zdrowia podkreślił, że Fundacja WOŚP nie jest przedsiębiorcą produkującym lub prowadzącym obrót produktami refundowanymi, a w myśl ustawy refundacyjnej tylko takie podmioty nie mogą dokonywać darowizn. - _ Zgodnie z ustawą takie podmioty nie mogą stosować jakichkolwiek form zachęty w tym darowizn, odnoszących się do produktów refundowanych _ - napisał resort w komunikacie.

MZ poinformowało, że pompy insulinowe obecnie nie są refundowane na podstawie decyzji refundacyjnych, a są świadczeniami gwarantowanymi ze środków publicznych w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

bEgXDaPr

Według dzisiejszej _ Rzeczpospolitej _pompy insulinowe od WOŚP nie mogą trafić do szpitali, ponieważ ustawa refundacyjna zakazuje szpitalom przyjmować darowizny.

Według gazety, niepewność wywołuje art. 49 ust. 3 ustawy refundacyjnej, który zabrania przekazywania jakichkolwiek zachęt, w tym darowizn i użyczeń, które odnoszą się do leków refundowanych. Kara za nieprzestrzeganie przepisu wynosi 100-krotność wartości przekazanej zachęty, gdy zawinił podmiot, który nie zajmuje się handlem lekami, czyli na przykład WOŚP. Natomiast pompy insulinowe służą do podawania leków objętych refundacją.

Podczas XX Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który został zorganizowany 8 stycznia, zebrano ponad 40,2 mln zł - informowała fundacja dzień po finale. Sztaby mają czas na rozliczenie się do końca lutego. W tym roku WOŚP zbierała pieniądze na urządzenia do ratowania życia wcześniaków i pompy insulinowe dla kobiet ciężarnych chorych na cukrzycę.

Więcej o Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy czytaj w Money.pl
WOŚP idzie na rekord, ale Owsiak ciągle zaniepokojony Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała na razie ponad 40 milionów złotych.
20. finał WOŚP. Zobacz, ile już zebrali Trwa finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku zbiera pieniądze na ratowanie życia wcześniaków i pompy insulinowe dla kobiet ciężarnych z cukrzycą.
WOŚP gra też zagranicą. Zobacz, jak Oficjalne finały Orkiestry na całym świecie. Sprawdź, co można tam licytować.
bEgXDaPS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)