Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Szpitale jednodniowe mogą przestać funkcjonować

0
Podziel się

Może do tego doprowadzić podpisany na początku listopada przez byłą minister zdrowia projekt rozporządzenia.

Szpitale jednodniowe mogą przestać funkcjonować
(kprm.gov.pl)
bDZxiOIB

Wejście w życie projektu rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia może wyeliminować z rynku szpitale jednodniowe - uważają Pracodawcy RP. Przepisy te mają na celu zapewnienie jakości świadczeń i bezpieczeństwa pacjentów - odpowiada MZ.

Na początku listopada była minister zdrowia Ewa Kopacz podpisała projekt rozporządzenia zmieniający wymagania, jakie muszą spełniać szpitale jednego dnia, by ubiegać się o kontrakt z NFZ. Przepisy wprowadzają m.in. dodatkowe elementy dla bloków operacyjnych w postaci stanowiska znieczulenia ogólnego oraz stanowiska nadzoru pooperacyjnego w sali wybudzeń.

Zdaniem Pracodawców RP wejście w życie tego rozporządzenia może wyeliminować z rynku szpitale jednodniowe. Według tej organizacji, takie lecznice nie będą mogły już korzystać w wyłączeń dot. wymogów, do tej pory miały zagwarantowaną taką możliwość.

bDZxiOID

_ Nowe rozporządzenie wprowadza niezrozumiałe zmiany w zakresie składników bloku operacyjnego zespołu chirurgii jednego dnia, w którym wykonywane są świadczenia z zakresu leczenia szpitalnego. Zmiany oznaczają zaostrzenie wymogów stosowanych wobec tego typu szpitali, będących w ogromnej większości ośrodkami prywatnymi. Samo zaostrzenie nie byłoby może dziwne, gdyby nie fakt, że w wyniku rozporządzenia wymogi te są wyższe niż zastosowane wobec wszystkich innych typów szpitali wykonujących procedury na podstawie umowy z NFZ. Chodzi zarówno o szpitale wykonujące procedury w trybie pełnej hospitalizacji, jak i hospitalizacji planowej _ - podkreślają Pracodawcy RP.

Według nich, w przypadku wymagań dla szpitali jednego dnia nie skorzystano z możliwości, jakie daje inne rozporządzenie opisujące wymagania sanitarne i fachowe. Dopuszcza ono stosowanie pewnych wyjątków, np. wspólnego pomieszczenia lub wydzielonego miejsca przygotowania pacjenta dla kilku sal operacyjnych. _ _

_ W wyniku tego powstała paradoksalna sytuacja - ze wspomnianych uproszczeń mogą korzystać bloki operacyjne należące do szpitali całodobowych, natomiast takiej możliwości nie mogłyby mieć zespoły chirurgii jednego dnia _ - uważają Pracodawcy RP.

Ich zdaniem, MZ zaproponowało _ nierealnie krótki termin wejścia w życie tego rozporządzenia, co uniemożliwia dostosowanie szpitali jednodniowych do nowych wymagań _.

bDZxiOIJ

_ - Już od czerwca zwracaliśmy uwagę na potrzebę odpowiednio wczesnej zmiany ewentualnych zasad kontraktowania. Tymczasem zapisy rozporządzenia powodują ogromną interwencję w struktury przestrzenne szpitali, a to wymaga wielu miesięcy przygotowań i remontów _ - podkreślił wiceprezydent Pracodawców RP Andrzej Mądrala.

_ - Dwa tygodnie temu wystąpiliśmy do minister zdrowia o przesunięcie kontraktowania o kwartał, co umożliwiłoby spokojniejsze przeprowadzenie stosownych procedur. Uważamy, że rozpoczęcie kontraktowania w trybie jednego dnia w połowie listopada lub później - musimy bowiem poczekać jeszcze na zarządzenie prezesa NFZ - może oznaczać brak ciągłości wykonywanych procedur na przełomie roku _ - dodał Mądrala.

Dyrektor Biura Prasy i Promocji MZ Krzysztof Suszek podkreślił w oświadczeniu przesłanym PAP, że przygotowane przez resort przepisy mają na celu zapewnienie jakości świadczeń i bezpieczeństwa pacjentów poddawanych zabiegom operacyjnym. _ Odpowiadają one wymaganiom określonym dla bloku operacyjnego w przepisach rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2011 r. w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej _ - przypomniał Suszek.

O sytuacji w służbie zdrowia czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/64/t161088.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/ewa;kopacz;odchodzi;oceniamy;dokonania;minister,212,0,935380.html) Ocena Ewy Kopacz: 433 dni w kolejce i długi Minister zdrowia ma zostać nowym marszałkiem Sejmu. Money.pl podsumowuje cztery lata kadencji Ewy Kopacz.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/52/t137012.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sld;krytykuje;program;po;dotyczacy;sluby;zdrowia,213,0,907477.html) SLD zaskoczone. Będzie mniej pieniędzy? Marek Balicki wskazuje, że propozycje zdrowotne Platformy Obywatelskiej składają się z ośmiu punktów, które nie zawierają recepty na najważniejsze problemy i wyzwania.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/32/t89632.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/coraz;dluzsze;kolejki;do;specjalistow;dzieciecych,27,0,889115.html) Kolejki do lekarzy. W coraz dłuższych stoją dzieci Wydłużają się się kolejki do kardiologów i neurologów dziecięcych. Skrócił się czas oczekiwania na operacje usunięcia guzów oraz na biopsje.
bDZxiOJe
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)