Notowania

stosunki usa-iran
06.02.2011 10:59

Szpiegowski proces obywateli USA w Iranie

Przed Trybunałem Rewolucyjnym rozpoczął się proces trójki Amerykanów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ EPA)

Dwaj Amerykanie trzymani są od 18 miesięcy w więzieniu, Amerykankę zwolniono we wrześniu ubiegłego roku.

W Teheranie przed Trybunałem Rewolucyjnym rozpoczął się proces trojga Amerykanów oskarżonych o szpiegostwo i nielegalne przekroczenie granicy. Ambasadorowi Szwajcarii w Teheranie, która reprezentuje interesy USA w Iranie, nie pozwolono uczestniczyć w procesie.

Jedna z oskarżonych, 32-letnia Sarah Shourd, z powodów zdrowotnych została w połowie września ubiegłego roku zwolniona za kaucją w wysokości 500 tys. dolarów i wróciła do USA. Jej 28-letni przyjaciele, Shane Bauer i Josh Fattal, w dalszym ciągu pozostają w więzieniu Evin w Teheranie.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/10/t103690.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/mowia;ze;sie;zgubili;beda;sadzeni;za;szpiegostwo,240,0,714992.html) Mówią, że się zgubili. Będą sądzeni za szpiegostwo

Proces Amerykanów miał się rozpocząć 6 listopada ubiegłego roku, jednak w ostatnim momencie został odroczony, ponieważ Shourd nie została wezwana sądownie na rozprawę.

Wcześniej Iran zagroził zatrzymaniem znacznej kaucji, jeśli kobieta nie pojawi się w sądzie w wyznaczonym czasie. Obrońca Shourd zapowiedział, że Amerykanka z pewnością nie przyjedzie do Iranu na rozprawę.

Amerykańscy turyści przekroczyli granicę irańsko-iracką w lipcu 2009 roku. Zapewniali, że się zgubili podczas wyprawy turystycznej w górach irackiego Kurdystanu, jednak władze irańskie oskarżyły ich o szpiegostwo.

Proces odbywa się w trakcie uroczystości związanych z 32. rocznicą rewolucji islamskiej. Zazwyczaj jest to okres wzmożonej krytyki Ameryki i Zachodu przez irańskie władze.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t77925.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/izraelski;szpieg;w;iranie;powieszony,229,0,744165.html) Izraelski szpieg w Iranie powieszony Oskarżony przyznał się, że przekazywał Mossadowi informacje na temat działań wojskowych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/55/t84279.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/iran;cieszy;sie;z;islamskiego;przebudzenia,236,0,765932.html) Iran cieszy się z islamskiego przebudzenia Chamenei: Jeśli antyrządowe wystąpienia osiągną swój cel, to USA staną w obliczu klęski.
Tagi: stosunki usa-iran, iran, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz