Notowania

onz
13.11.2012 07:32

Szokująca inscenizacja na konferencji prasowej

Chwile grozy przeżyli dziennikarze na konferencji prasowej w Rzymie, zorganizowanej przez Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR).

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Chwile grozy przeżyli dziennikarze na konferencji prasowej w Rzymie, zorganizowanej przez Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR). Nagle na salę wpadli żołnierze i rozległy się strzały. Była to inscenizacja, która miała uwrażliwić na los uchodźców.

Włoski oddział UNHCR zaprosił w poniedziałek przedstawicieli mediów do rzymskiego audytorium Parco della Musica, gdzie trwa międzynarodowy festiwal filmowy, by przedstawić nową inicjatywę zbiórki pieniędzy na fundusz tego biura Organizacji Narodów Zjednoczonych. Chodzi o zachęcenie Włochów, by przy pomocy SMS-ów przekazywali kwoty od 2 do 5 euro.

Choć reporterzy zostali uprzedzeni o tym, że spotkanie będzie miało nietypowy przebieg i przekonają się, co to znaczy być uchodźcą, dla wielu było to bardzo silne przeżycie.

Gdy słowa powitania wygłosiła rzeczniczka włoskiej filii UNHCR Laura Boldrini, na sali zrobiło się ciemno i wpadli do niej żołnierze w kominiarkach. Jeden z nich przystawił rzeczniczce pistolet do szyi. Zaczął krzyczeć do dziennikarzy, że konferencje prasowe są zabronione bez zgody władz. Mężczyźni w mundurach siłą wyprowadzali osoby grające w inscenizacji, a reporterów - legitymowali mówiąc do nich obraźliwe słowa.

ZOBACZ RELACJĘ Z RZYMU (wł):

Podczas tego poruszającego happeningu dziennikarze mieli przekonać się, jak traktowani są uchodźcy w niektórych krajach i jak brutalnym praktykom są poddawani.

Na _ granicy _ sprawdzono im dokumenty i przeszukano ich. Następnie reporterzy zostali zaprowadzeni do urządzonego obok _ obozu _ dla uciekinierów.

_ - Staliśmy się uchodźcami. To było pół godziny fikcji, która dla milionów ludzi jest rzeczywistością _ - podsumowała obecna na konferencji wysłanniczka dziennika _ La Repubblica _ Katia Riccardi. Na stronie internetowej rzymskiej gazety można obejrzeć film z konferencji prasowej, jakiej w Wiecznym Mieście nie było nigdy wcześniej.

Czytaj więcej w Money.pl
Będą rozmowy pokojowe, ale najpierw.. Palestyński prezydent Mahmud Abbas oświadczył, że jest gotów wznowić rozmowy pokojowe z Izraelem po głosowaniu w ONZ wniosku w sprawie przyznania Autonomii Palestyńskiej statusu państwa nieczłonkowskiego, co jest planowane 29 listopada.
Sukces USA. Znów w składzie ważnej rady USA odniosły sukces w staraniach o ponowny wybór do liczącej 47 państw członkowskich Rady Praw Człowieka ONZ. Zgromadzenie
Ważny unijny polityk chce być szefem ONZ Szef KE Jose Manuel Barroso zamierza ubiegać się o stanowisko sekretarza generalnego ONZ.
Tagi: onz, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz