Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szkoły wyższe stosują niedozwolone klauzule w umowach

0
Podziel się:

Ponad 40 nieprawidłowości w umowach pomiędzy studentami a uczelnią wykazał podczas kontroli UOKiK. Skontrolował on szkoły wyższe na Dolnym Śląsku i w lubuskiem.

Cechą charakterystyczną tych umów jest fakt, że student nie ma możliwości negocjowania. Może umowe zaakceptować lub odrzucić. Stąd niezbepieczeństwo narzucania żakom warunków, które niekoniecznie są dla nich korzystne.

UOKiK zakwestionował ponad 40 klauzul po przeanalizowaniu umów stosowanych przez uczelnie w tych regionach. Uczelnie mają obowiązek podpisywania umów ze studnetami, którzy płacą za naukę od 1 września 2005 r.

Skontrolowano m.in.: Akademię Ekonomiczną, Uniwersytet Wrocławski, Akademię Medyczną, Akademię Muzyczną, Uniwersytet Przyrodniczy, ASP, AWF, Politechnikę Wrocławską oraz Uniwersytet Zielonogórski i Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Legnicy.

Wszystkie stosowały niedozwolone klauzule - łącznie Prezes UOKiK zakwestionował ich aż 42. UOKiK wylicza niepawidłowości:

- wyłączenia przez uczelnię obowiązku zwrotu studentowi części uiszczonej zapłaty za semestr, w sytuacji gdy zrezygnuje on z nauki w trakcie semestru;

- nałożenia na studenta obowiązku poniesienia wszystkich opłat za dany semestr, mimo wcześniejszego odstąpienia od umowy;

- powoływania się w umowie na postanowienia regulaminu uczelni i jednoczesnie niewskazanie go jako integralnej części umowy;

- uprawnienia uczelni do zmiany warunków kontraktu bez ważnej przyczyny wskazanej w umowie;

- wskazania wyłącznie sądu właściwego dla siedziby uczelni, jako sądu mającego rozstrzygać w sprawach spornych.

Pięć uczelni dostosowało się do zaleceń Prezesa UOKiK i zmieniło wzorce umów. Natomiast sprawy dotyczące Akademii Medycznej, Uniwersytetu Przyrodniczego, AWF, Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej są w toku.

Jeśli placówki nie zmienią treści wzorców umownych Prezes UOKiK może wystąpić do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z pozwem o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone lub wszcząć postępowanie w sprawie stosowania praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów.

wiadomości
gospodarka
najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)