Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szkolnictwo w Polsce. "Szkolnictwo zawodowe pierwszorzędnie ważne"

0
Podziel się:

Minister edukacji powiedziała, że jej celem będzie m.in."udrożnienie ścieżek związanych z tworzeniem nowych kierunków kształcenia zawodowego.

Szkolnictwo w Polsce. "Szkolnictwo zawodowe pierwszorzędnie ważne"
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Nowy rok szkolny 2014/2015 MEN ogłosiło Rokiem szkoły zawodowców. Minister edukacji mówiła wczoraj o swoich planach podczas inauguracji roku szkolnego w Zespole Szkół Technicznych w Mikołowie.

Kluzik-Rostkowska podkreśliła, że zdecydowała się poświęcić ten rok szkolnictwu zawodowemu, gdyż ma _ głębokie przeświadczenie _, że jest to ta dziedzina szkolnictwa, którą trzeba wzmocnić.

Podczas spotkania z dziennikarzami poinformowała, że jeszcze we wrześniu przedstawiony zostanie pakiet z propozycjami i pomysłami dla szkół. _ - Uznałam szkolnictwo zawodowe za pierwszorzędnie ważne. Szczęśliwie dla mnie Unia Europejska też uważa, że to jest ważne, więc mam nadzieję, że będziemy mieli wystarczająco duże środki na to, żeby szkolnictwu zawodowemu pomóc _ - powiedziała Kluzik-Rostkowska. Wskazała, że ma na myśli m.in. zasadnicze szkoły zawodowe, technika. Szefowa resortu edukacji zastrzegła, że jeszcze nie wie, jakie pieniądze będą przeznaczone na szkolnictwo zawodowe w nowej perspektywie unijnej.

Kluzik-Rostkowska tłumaczyła, że celem będzie m.in. _ udrożnienie ścieżek _ związanych z tworzeniem nowych kierunków kształcenia zawodowego oraz poprawa wiedzy wśród uczniów i ich rodziców na temat najlepszych szkół zawodowych w ich regionie. Według minister rodzice i uczniowie często nie wiedzą, że w pobliżu ich miejsca zamieszkania funkcjonuje dobra szkoła zawodowa czy dobre technikum.

_ - Trzeba pokazać, jakie szkoły zawodowe mamy _, _ rodzic i gimnazjalista wie, gdzie ma dobre liceum, ze szkołą zawodową jest znacznie gorzej; jest znacznie trudniej o taką informację _ - powiedziała dziennikarzom minister edukacji.

Kolejnym celem jest stworzenie ścisłej współpracy szkolnictwa zawodowego z rynkiem pracy. W ocenie Kluzik-Rostkowskiej stworzenie takiej współpracy jest zadaniem pierwszoplanowym. _ - Jeżeli szkolnictwo zawodowe ma przygotowywać do zawodu, to trzeba wiedzieć, jaka jest sytuacja na rynku pracy _ - zaznaczyła. Dodała, że dobre rozeznanie na rynku pracy pozwoli szkołom stworzyć pożądane kierunki kształcenia. Poinformowała też, że wszystkie zamierzenia MEN zostaną przedyskutowane. - _ Poddam wszystkie nasze pomysły konsultacjom, weryfikacji. Chciałabym zarówno opinii szkół zawodowych, jak i przedsiębiorców i uczniów _ - podkreśliła.

Minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska zainaugurowała w poniedziałek rok szkolny w kilku szkołach województwa śląskiego, m.in. w Czerwionce-Leszczynach, Raciborzu, Mikołowie. Pasowała na uczniów sześciolatków i siedmiolatków, spotkała się również z uczniami Zespołu Szkół Technicznych w Mikołowie, którzy zorganizowali pokaz swoich prac.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)