Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
polacy na białorusi
06.06.2012 10:24

Szkoła Polska na Białorusi. Będą procesy za obronę

Na Białorusi mają rozpocząć się dzisiaj procesy uczestników pikiety w obronie miejscowej Szkoły Polskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(selensergen/iStockphoto)

*W Grodnie na zachodzie Białorusi rozpoczęły się procesy uczestników pikiety w obronie miejscowej Szkoły Polskiej. Zatrzymanym grożą grzywny lub kary do 15 dni pozbawienia wolności. *

Z nieoficjalnych informacji wynika, że dziś rozpoczną się rozprawy 7 osób. Wśród sądzonych będą dwie dziennikarki: Grażyna Szałkiewicz i Julia Kalada oraz polski działacz Edward Dmuchowski. Wszyscy oni zostali zatrzymani w piątek, w trakcie akcji protestacyjnej przed budynkiem Urzędu Obwodowego w Grodnie.

Prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Orechwo - nieuznawanego przez miejscowe władze - powiedziała Polskiemu Radiu, że ludzie chcieli legalnie protestować przeciwko wprowadzeniu do szkoły polskiej w Grodnie dwóch klas pierwszych sąsiedniej szkoły rosyjskojęzycznej.

- _ Poszczególne osoby składały pozwolenia na pikiety. Nie dostaliśmy takiego pozwolenia _ - mówiła Andżelika Orechwo. Już w piątek na 13 dni aresztu skazano polskiego działacza Igora Bancera. Został on uznany za winnego udziału w nielegalnej pikiecie i stawianie oporu milicji.

Czytaj więcej w Money.pl
Białoruś tworzy korytarze na polskiej granicy Zielony korytarz dla osób niemających nic do zadeklarowania wprowadzono na przejściu granicznym Brześć-Terespol.
Bronili polskiej szkoły. Pobili ich i aresztowali ZPB zorganizował dziś w Grodnie pikietę przeciwko wprowadzeniu klas rosyjskojęzycznych do polskiej szkoły w tym mieście. Jak potraktowano działaczy?
Fiasko unijnych sankcji? Tak je omijają Biznesmen objęty sankcjami UE sprzedał firm zajmującą się eksportem broni i sprzętu wojskowego.
Tagi: polacy na białorusi, białoruś, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz