Autonomiczny rząd Szkocji potwierdził wczoraj, że przeznaczy 500 tys. funtów w okresie dwóch lat na sfinansowanie wycieczek młodzieży szkolnej z klas maturalnych do muzeum obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau - donosi BBC.
Pieniądze otrzyma działająca od 1988 r. organizacja Holocaust Educational Trust (HET), będąca organizatorem programu _ Lessons from Auschwitz _ (Lekcje z Auschwitz) mającego na celu uświadomienie młodzieży szkolnej, do jakich skutków prowadzą uprzedzenia wobec mniejszości i czym jest rasizm.
Młodzież - po dwóch uczniów z każdej szkoły, w której jest klasa maturalna - przed wyjazdem zapoznaje się z relacjami świadków historii, a po powrocie opowiada rówieśnikom na seminarium, co widziała. Następnie uczestnicy wycieczki organizują własny projekt oparty na osobistych przeżytych.
_ Nie wolno dopuścić byśmy jako społeczeństwo stali się nieczuli na niebezpieczeństwa uprzedzeń, nietolerancji, dyskryminacji i nienawiści. Dlatego słuszne jest, by rząd finansował możliwość pogłębienia wiedzy młodzieży w tej formie _ - powiedział pierwszy minister autonomicznego rządu szkockiego Alex Salmond.
Jak dotąd ok. 1. tys. szkockich nastolatków odwiedziło Auschwitz w ramach jednodniowej wycieczki. Podobny projekt realizowany jest na większą skalę w szkołach angielskich i finansowany z zapomogi przyznanej HET przez resort finansów za rządów premiera Tony Blaira.
W październiku 2012 r. z ok. 200 uczniami z południowo-wschodniej Anglii do Auschwitz-Birkenau pojechał wicepremier Nick Clegg. Wcześniej w kwietniu 2009 r. teren dawnego obozu zagłady i muzeum zwiedził ówczesny premier Gordon Brown. W 2011 r. rząd brytyjski wsparł Fundusz Wieczysty Fundacji Auschwitz-Birkenau kwotą 2,15 mln funtów.
Sukcesem HET jest wprowadzenie wiedzy o Holokauście do obowiązkowego programu nauki historii w klasach maturalnych. Organizacja pomaga też w szkoleniu nauczycieli.
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
Profesor PAN: Żydzi sami są winni holocaustu Sprawa dotyczy wywiadu z historykiem i politologiem prof. Jasiewiczem, który na początku kwietnia opublikował magazyn Focus Historia Ekstra. | |
Oskarża Europę. "Jak przed Holocaustem" Minister spraw zagranicznych Izraela Awigdor Lieberman oskarżył Europę o prowadzenie polityki wrogiej wobec Żydów, tak jak pod koniec lat 30. XX wieku. | |
70 lat temu przekazał światu raport o zagładzie Mimo spotkań z brytyjskimi oficjelami, a także prób alarmowania o Holokauście w USA, Zachód pozostał głuchy na apele kuriera. |