Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
niepodległość szkocji
07.08.2014 16:57

Szkocja pozostanie w Wielkiej Brytanii? Gwiazdy namawiają

List otwarty w tej sprawie podpisało ponad 200 osobistości kina, sztuki, sportu i literatury - w tym legenda rocka Mick Jagger.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Kronos/CC/Wikimedia)

List otwarty w tej sprawie podpisało ponad 200 osobistości kina, sztuki, sportu i literatury - w tym legenda rocka Mick Jagger (na zdjęciu) i laureatka Oscara, aktorka Judi Dench. Referendum ma zostać przeprowadzone 18 września.

List został opublikowany dziś przez grupę zwolenników pozostania Szkocji w składzie Wielkiej Brytanii - _ Let's Stay Together _. Chcą oni w ten sposób dać możliwość wypowiedzenia się w tej sprawie milionom Brytyjczyków, którzy nie mieszkają w Szkocji i nie mają prawa głosu w nadchodzącym referendum. Jej członkowie namawiają ludzi z całej Wielkiej Brytanii, by wstępowali w szeregi grupy.

_ - Decyzja, czy opuścić nasz wspólny kraj należy, rzecz jasna, tylko i wyłącznie do was. Tym niemniej, będzie miała olbrzymi wpływ na wszystkich nas mieszkających w Zjednoczonym Królestwie _ - napisano w opublikowanym liście. - _ Chcemy byście wiedzieli, jak bardzo cenimy nasze wspólne obywatelskie więzi. Mamy nadzieję, że dzięki waszym głosom odnowimy je. To, co nas łączy jest znacznie silniejsze od tego, co nas dzieli _.

Wśród sygnatariuszy listu znaleźli się również fizyk Stephen Hawking, aktorka Helena Bonham Carter, aktor Michael Douglas, wokalista Sting, kompozytor Andrew Lloyd Webber i producent muzyczny Simon Cowell. Za pozostaniem Szkocji w granicach Wielkiej Brytanii opowiedziała się również autorka serii książek o Harrym Potterze J.K. Rowling.

_ - Wspaniale, że Szkocja ma tylu przyjaciół i wielbicieli - jesteśmy pewni, że nadal z nami będą, gdy 18 września powiemy: _ - powiedział rzecznik organizacji Yes Scotland, zrzeszającej zwolenników niepodległości Szkocji. - _ Jesteśmy przekonani, że wszyscy, którym interesy Szkocji leżą na sercu będą w przyszłości zachwyceni widząc, jak korzystamy z wynikających z niepodległości możliwości rozwoju naszej gospodarki i zwiększenia naszej roli w świecie _ - dodał.

Wśród zwolenników oderwania się Szkocji od Wielkiej Brytanii znalazło się także wiele gwiazd - m.in. aktorzy Sean Connery i Brian Cox oraz pisarz Irvine Welsh. Przewidywany wynik referendum nie jest pewny - sondaże pokazują, że większość Szkotów zagłosuje za zachowaniem trwającej 307 lat unii z Anglią; wskazują jednak, że wielu obywateli jest jeszcze niezdecydowanych.

Czytaj więcej w Money.pl
Szkoci debatują nad niepodległością - _ Za sześć tygodni podejmiemy najważniejszą decyzję, jaką kiedykolwiek podejmowaliśmy w Szkocji _ - mówił Alistair Darling, zwolennik pozostania przy Wielkiej Brytanii.
Szkocja chce niepodległości? Wieczorem... Ostatni sondaż pokazuje, że pula wyborców niezdecydowanych jest duża.
Szkocja niepodległa? Wielka Brytania ostrzega Zdaniem Osborne'a bezpieczeństwu ekonomicznemu Szkocji nic nie mogłoby zaszkodzić bardziej niż podział Zjednoczonego Królestwa. Osborne podkreślił, że w razie wybrania przez Szkocję niepodległości funta szterlinga nie da się podzielić jak kolekcji płyt CD.
Tagi: niepodległość szkocji, szkocja w wielkiej brytanii, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz