Premier Wielkiej Brytanii David Cameron zgodził się, aby Szkocja mogła samodzielnie pożyczać pieniądze od brytyjskiego resortu finansów na rozwój infrastruktury i inne projekty publiczne - twierdzi tygodnik _ Independent on Sunday _.
Ma to przewidywać uzgadniany obecnie projekt ustawy o Szkocji, precyzujący zakres jej autonomii w sprawach gospodarczych.
Szkocka Partia Narodowa (SNP), która w czwartkowych wyborach do parlamentu w Edynburgu po raz pierwszy uzyskała bezwzględną większość, chce zgody na to, by mogła pożyczać co najmniej 300 mln funtów rocznie w celu ożywienia gospodarki.
Według _ IoS _, minister ds. Szkocji w brytyjskim rządzie Michael Moore potwierdził też, że Londyn nie skorzysta ze swych prawnych prerogatyw i nie zablokuje referendum w sprawie niepodległości Szkocji.
_ Obie koncesje sugerują, że koalicyjnemu rządowi konserwatystów z liberalnymi demokratami zależy, by nie antagonizować (politycznie) umocnionego (wyborczym zwycięstwem) pierwszego ministra (premiera) Szkocji Alexa Salmonda _ - napisał _ IoS _.
Po wyborczej porażce ze swych funkcji ustąpili - bądź zapowiedzieli, że to zrobią - główni polityczni konkurenci Salmonda: lider szkockich laburzystów Iain Gray i przywódca tamtejszych liberalnych demokratów Tavish Scott.
Nacjonaliści chcą też, by ustawa o Szkocji dawała autonomicznemu rządowi możliwość modyfikowania obowiązującej w Wielkiej Brytanii stawki podatku od przedsiębiorstw, co jest o wiele bardziej sporne niż zgoda na możliwość pożyczania przez Edynburg pieniędzy w resorcie finansów w Londynie.
Ze względu na to, że większość Szkotów chce pozostania Szkocji w Zjednoczonym Królestwie, referendum niepodległościowe odbyłoby się ewentualnie w drugiej połowie kadencji nowego parlamentu. Salmond twierdzi, że wyborcze zwycięstwo daje mu _ moralny mandat _ na jego rozpisanie.
Czytaj w Money.pl | |
---|---|
[ ( http://static1.money.pl/i/h/144/t138896.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/brytyjscy;liberalowie;poniesli;kleske,64,0,824896.html) | Brytyjscy liberałowie ponieśli klęskę Zgodnie z przewidywaniami Brytyjczycy zdecydowanie odrzucili w referendum zmiany ordynacji wyborczej w ogólnokrajowych wyborach do Izby Gmin. |
[ ( http://static1.money.pl/i/h/194/t123330.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/wyborcow;z;wielkiej;brytanii;czekaja;zmiany,15,0,822287.html) | Wyborców z Wielkiej Brytanii czekają zmiany Na czwartek zaplanowane zostało referendum w sprawie nowej ordynacji wyborczej. |