Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sześciu oskarżonych za antysemickie plakaty

0
Podziel się:

O udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się drukowaniem i rozklejaniem plakatów, oskarżono mieszkańców Lublina.

Sześciu oskarżonych za antysemickie plakaty
(Paweł Kozioł/Reporter)
bEJAcscB

O udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się drukowaniem i rozklejaniem w Lublinie plakatów o treściach antysemickich oskarżyła prokuratura czterech mężczyzn. Dwaj kolejni odpowiedzą za pomoc w popełnianiu tych przestępstw.

_ - Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do Sądu Okręgowego w Lublinie _ - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Lublinie Beata Syk-Jankowska.

Wśród oskarżonych jest 51-letni Krzysztof K. były pracownik Muzeum na Majdanku w Lublinie. Pozostali to 35-letni Krzysztof K., 34-letni Bartłomiej K. i 34-letni Łukasz P. - mieszkańcy Lublina, bezrobotni, bez zawodu.

bEJAcscD

Według prokuratora tworzyli oni zorganizowaną grupę przestępczą - z określonym podziałem ról - która w okresie od grudnia 2010 r. do stycznia 2014 r. popełniała przestępstwa nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych i wyznaniowych, kierowania gróźb bezprawnych, propagowania faszyzmu, znieważania innych osób.

Od grudnia 2010 r., w różnych odstępach czasu, członkowie grupy - według śledczych - kilkakrotnie przygotowali, wydrukowali i rozwiesili w Lublinie, w miejscach publicznych m.in. na przystankach autobusowych, różnego rodzaju plakaty o treściach antysemickich. Np. we wrześniu 2013 r. na rozklejonych plakatach widniał napis: _ Palić! Wieszać! Wysterylizować! _, a także m.in. rysunek szczurów, które miały symbolizować osoby narodowości żydowskiej na tle bramy kamienicy oznaczonej gwiazdą Dawida. Na rozklejanych plakatach w kontekście obraźliwych i wulgarnych treści umieszczane były wizerunki m.in. prezydenta Lublina, redaktor naczelnej lubelskiej _ Gazety Wyborczej _, dyrektora ośrodka zajmującego się badaniem historii Żydów w Lublinie.

W styczniu 2014 r. Krzysztofa K., Bartłomieja K. i Łukasza P. policja zatrzymała na gorącym uczynku, kiedy zawiesili na przystankach autobusowych w Lublinie plakaty, na których widniały napisy: _ Syjoniści won z Lublina! _ i _ Nasze ulice! Nasze kamienice! _. Była na nich też grafika odwołująca się do symbolu Gwiazdy Dawida i wizerunki 11 osób - pracowników różnych lubelskich instytucji kultury oraz organizacji zajmujących się m.in. badaniem historii i dziedzictwa żydowskiego w Lublinie czy problematyką mniejszości narodowych.

W samochodzie, którym jeździli trzej podejrzani, policjanci znaleźli 14 takich plakatów oraz listę miejsc, gdzie miały być zawieszone. Były to miejsca nie objęte monitoringiem, co świadczyło zdaniem policji, że sprawcy działali z rozmysłem.

bEJAcscJ

O pomoc w popełnianiu tych przestępstw prokuratora oskarżyła 34-letniego Michała W., mieszkańca Łodzi, właściciela jednej z firm, która na potrzeby grupy wydrukowała banery o treści antysemickiej oraz 30-letniego Rafała I., który udostępnił swój samochód zatrzymanym przez policję mężczyznom rozklejającym plakaty.

_ - Przesłuchani w charakterze podejrzanych Krzysztof K. i Michał W. częściowo przyznali się do dokonania zarzucanych im przestępstw. Złożyli istotne dla sprawy wyjaśnienia opisując swój udział w zdarzeniach _ - zaznaczyła Syk-Jankowska.

Pozostali podejrzani nie przyznali się do dokonania zarzuconych im przestępstw.

Oskarżonym o udział grupie przestępczej grozi kara do pięciu lat więzienia. Za pomocnictwo do popełnienia przestępstwa znieważenia osób z powodu przynależności narodowej i wyznaniowej oskarżonym grozi do trzech lat więzienia.

bEJAcscK
Czytaj więcej w Money.pl
Pożyczali pieniądze od oszustów. Stracili domy Sporządzony przez poznańską prokuraturę akt oskarżenia w tej sprawie objął 40 osób.
Podpalił dwie urzędniczki, usłyszał zarzuty Mężczyzna twierdził, że nie pamięta całego zdarzenia, pamięta tylko, że został przewieziony do prokuratury.
bEJAcsde
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)