Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sześciolatki w szkole. "To cywilizacyjna zmiana"

0
Podziel się:

Rozpoczęcie nauki w szkole przez 6-latki to cywilizacyjna zmiana, która daje szansę dzieciom na lepszy rozwój i sukces w dorosłym życiu - przekonywała we Wrocławiu minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas.

Sześciolatki w szkole. "To cywilizacyjna zmiana"
(Reporter)

Rozpoczęcie nauki w szkole przez 6-latki to cywilizacyjna zmiana, która daje szansę dzieciom na lepszy rozwój i sukces w dorosłym życiu - przekonywała we Wrocławiu minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas.

Minister wzięła udział w gali wręczenia nagród regionalnej odsłony konkursu _ Mam 6 lat _. Celem przedsięwzięcia zainicjowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej jest promowanie inicjatyw, które pomagają sześcioletnim dzieciom w adaptacji do warunków szkolnych.

Szumilas przekonywała, że obniżenie wieku rozpoczęcia nauki w szkole do 6 lat jest _ cywilizacyjną zmianą _. _ - Daje ona szanse dzieciom na lepszy rozwój i sukcesy w dorosłym życiu; na to, żeby w przyszłości na rynku pracy znalazły dobre miejsce _ - mówiła minister. Szefowa MEN poinformowała, że z badań zleconych przez resort wynika, iż dzieci, które w wieku 6 lat rozpoczęły edukację szkolną, lepiej czytają, liczą i piszą.

Minister podkreśliła, że wątpliwości towarzyszące obniżeniu wieku rozpoczęcia edukacji szkolnej powinny być rozwiewane w koalicji z rodzicami. - _ Bez rodziców nie da się wyjaśnić tych wątpliwości. Żeby odpowiedzialnie mówić o obniżeniu wieku szkolnego, musimy o tym rozmawiać nie tylko w gronie pedagogów czy psychologów, ale przede wszystkim w gronie rodziców _ - oceniła.

Z danych MEN wynika, że w latach 2009-2012 zgodnie z decyzją rodziców naukę w szkole w wieku 6 lat rozpoczęło 184 tys. dzieci. W roku szkolnym 2012/13 do pierwszych klas poszło 17,62 proc. sześciolatków. Na Dolnym Śląsku w roku szkolnym 2012/2013 edukację szkolną rozpoczęło 4644 sześciolatków, czyli niemal 17 proc. wszystkich dzieci w tym wieku.

Obowiązek szkolny dla dzieci sześcioletnich został wprowadzony do polskiego systemu edukacji ustawą w 2009 r. Początkowo wszystkie sześciolatki miały pójść do pierwszej klasy od 1 września 2012 r., natomiast w latach 2009-2011 o podjęciu nauki mogli decydować rodzice. Rząd chcąc jednak dać samorządom dodatkowy czas na przygotowanie szkół, przesunął ten termin o dwa lata, do 1 września 2014 r. To oznacza, że obowiązek szkolny będzie dotyczył dzieci urodzonych w 2008 r. i później.

Czytaj więcej w Money.pl
Radość dla rodziców, ale katastrofa dla... Według nowego pomysłu Ministerstwa Edukacji wszystkie maluchy za trzy lata powinny znaleźć miejsce w samorządowym przedszkolu i to za mniejszą opłatą niż obecnie.
Dramat. 15 proc. sześciolatków w szkołach 15 procent sześciolatków rozpoczęło na początku września naukę w szkołach podstawowych województwa śląskiego.
Szokujące konsekwencje krysyzu w Portugalii Średnio co pięć godzin w Portugalii dochodzi do zaginięcia dziecka. Zjawisko to narasta wraz z pogłębianiem się kryzysu gospodarczego w kraju.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)