Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sześciolatki w szkołach. Prezes PAN sceptyczny wobec pomysłu referendum

0
Podziel się:

- Cała procedura musi być merytoryczna - twierdzi Michał Kleiber.

Sześciolatki w szkołach. Prezes PAN sceptyczny wobec pomysłu referendum
(skynesher/iStockphoto)

Prezes Polskiej Akademii Nauk, profesor Michał Kleiber dystansuje się od pomysłu referendum edukacyjnego. Organizatorzy akcji _ Ratuj Maluchy _ zebrali pod inicjatywą prawie milion podpisów poparcia. Chcą, by w referendum zapytano Polaków między innymi o obowiązek szkolny dla 6-latków oraz likwidację gimnazjów.

Profesor Michał Kleiber powiedział, że należy szanować liczbę zebranych podpisów. W jego opinii, ewentualne referendum edukacyjne powinno być poprzedzone solidną debatą. Prezes Polskiej Akademii Nauk podkreślił, że jest zwolennikiem starego systemu edukacji z 8-letnią szkołą podstawową i 4-letnią szkołą średnią.

- _ Mam jednak problem, żeby mocno opowiadać się za tym, gdyż nie lubię szybkich i częstych zmian _- tłumaczył profesor Kleiber. Jego zdaniem, dzisiejszy system z gimnazjami nie jest optymalny, jednak trudno po kilkunastu latach od wprowadzenia reformy z 1999 roku już ją odwoływać.

Prezes PAN uważa, że 6-latki prędzej czy później powinny zostać objęte obowiązkiem szkolnym. - _ Nie mam wątpliwości, że szkoła musi się zaczynać wcześniej, natomiast wszelkie doświadczenia, o których słyszę wskazują, że zrobiliśmy to bez przygotowania _ - przekonywał profesor.

Naukowiec odniósł się również do projektu zakładającego, że prezydent mógłby odbierać tytuły naukowe na przykład za przyłapanie za plagiat. - _ Jestem zwolennikiem tego pomysłu, jednak zastrzegam, że cała procedura musi być merytoryczna, a prezydent ma tylko zatwierdzić, to nie może być decyzja polityczna _ - argumentował prezes PAN.

Profesor Kleiber zaznaczył, że niż demograficzny może być szansą na podniesienie jakości edukacji na polskich uczelniach wyższych. Jak dodał, spadek poziomu nauczania wynikał ze zwiększenia liczby studentów.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezes PAN: Nie ma dowodów, że GMO szkodzi Prezes Polskiej Akademii Nauk poinformował, że jest przeciwnikiem prawnego uregulowania zakazu GMO. W ocenie profesora jest to błąd wynikający z pewnych trendów obowiązujących w Polsce i na świecie.
Tysiące nauczycieli stracą pracę. Są szacunki Z deklaracji dyrektorów szkół złożonych wiosną wynika, że 1 września pracę stracić może 6,8 tysiąca nauczycieli, czyli 1,2 procent ogółu.
Wzrośnie liczba polskich uczniów za granicą Od 1 września nieznacznie zwiększy się liczba uczniów w tak zwanych szkolnych punktach konsultacyjnych, czyli szkołach przy polskich przedstawicielstwach dyplomatycznych za granicą.
KOMENTARZE
(0)