Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szefowie MSZ Rosji i Białorusi o zaostrzeniu sytuacji międzynarodowej

0
Podziel się:

- Mamy nadzieję, że punkt, z którego nie ma już odwrotu, nie został osiągnięty - oświadczył Ławrow na wspólnym posiedzeniu kolegium ministerstw spraw zagranicznych Białorusi i Rosji w Mińsku.

Szefowie MSZ Rosji i Białorusi o zaostrzeniu sytuacji międzynarodowej
(UN Geneva/Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wyraził dzisiaj nadzieję, że stosunki Moskwy z UE nie osiągnęły punktu, z którego nie ma już odwrotu. Szef dyplomacji Białorusi Uładzimir Makiej ocenił, że świat znajduje się na progu nowej zimnej wojny.

_ - Mamy nadzieję, że punkt, z którego nie ma już odwrotu, nie został osiągnięty - oświadczył Ławrow na wspólnym posiedzeniu kolegium ministerstw spraw zagranicznych Białorusi i Rosji w Mińsku . - Zależy nam na rozwijaniu więzi - _dodał Ławrow. Podkreślił, że _ Rosja nie zamierza błagać Zachodu o zniesienie sankcji _. Według niego na Zachodzie już zaczynają odzywać się głosy o konieczności ich zrewidowania.

_ - Polityczna sytuacja na świecie świadczy o tym, że znajdujemy się na progu nowej zimnej wojny _ - oznajmił ze swej strony Makiej. Według niego kryzys polityczny na Ukrainie _ zaostrzył niezgodności i stworzył wysoki stopień wzajemnej nieufności _.

Według Ławrowa Ukraina jest na krawędzi rozłamu i została wciągnięta w bratobójczą walkę. Rosyjski minister zaapelował o niezwłoczne przystąpienie do _ wszechstronnego wewnątrzukraińskiego dialogu z udziałem wszystkich regionów i sił politycznych _.

Zarzucił przy tym władzom ukraińskim, że _ zamiast nawiązać kontakty (z separatystami) Kijów podjął politykę ekonomicznego i socjalnego dławienia południowego wschodu _. _ Mam nadzieję, że nasi zachodni koledzy, którzy mają wpływ na Kijów, zdają sobie sprawę z niebezpieczeństwa _ takiej polityki - dodał.

Ławrow opowiedział się za jak najszybszym wznowieniem procesu pokojowego ws. Ukrainy w Mińsku. _ Proces miński, w którym borą udział przedstawiciele Kijowa i południowego wschodu, jest bardzo ważnym krokiem praktycznym. Dlatego opowiadamy się za jego jak najszybszym wznowieniem jako bezwarunkowym priorytetem _ - zaznaczył.

Rosja i Białoruś często wspólnie debatują o Ukrainie

W Mińsku odbyła się w ostatnich miesiącach seria spotkań dotyczących sytuacji na Ukrainie. Podczas rozmów grupy kontaktowej Ukraina-Rosja-OBWE 5 września podpisano tu protokół o wstrzymaniu ognia w Donbasie, a 19 września - memorandum przewidujące m.in. rozejm między ukraińskimi siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami oraz utworzenie zdemilitaryzowanej strefy buforowej na wschodzie Ukrainy.

Ławrow uważa przy tym, że UE stosuje w tej sytuacji politykę podwójnych standardów i stara się zrzucić odpowiedzialność na innych. _ Wszystko to poważnie nadweręża zaufanie i stabilność na naszym kontynencie _ - zaznaczył.

Makiej dodał, że kryzys polityczny na Ukrainie _ zaostrzył niezgodności i stworzył wysoki stopień wzajemnej nieufności _. Uważa on, że podejmowane przez niektóre państwa próby podporządkowania sobie sytuacji prowadzą do daleko idących konsekwencji.

_ Brak skoordynowania działań społeczności międzynarodowej i dążenie niektórych państw do zmiany obecnej równowagi strategicznej w świecie sprzyjają pogłębianiu konfliktów w wielu regionach planety _ - dodał.

Zapowiedział przy tym, że Białoruś i Rosja będą umacniać współpracę w kwestiach bezpieczeństwa międzynarodowego i wypowiedział się przeciwko rozwijaniu tarczy antyrakietowej w Europie.

_ W ramach omawiania naszych stosunków z UE poruszyliśmy kwestię Partnerstwa Wschodniego. Białoruś będzie nadal opowiadać się za tym, by Rosja została wciągnięta w realizację tej inicjatywy, między innymi poprzez realizację korzystnych dla wszystkich stron projektów regionalnych _ - oznajmił.

Zadeklarował, że Białoruś jest nadal przekonana o konieczności nawiązania konstruktywnej współpracy między UE i Eurazyjską Unią Gospodarczą. Obaj politycy nawiązywali przy tym do wysuniętej przez Rosję idei stworzenia wspólnej przestrzeni gospodarczej i naukowo-kulturalnej _ od Władywostoku do Lizbony _.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosja zakazała importu mięsa z Białorusi Powodem jest wykrycie wirusa afrykańskiego pomoru świń z pochodzącej z nich produkcji.
Białoruś wybiera Moskwę. Jedna strefa Białoruś zacznie żyć według czasu moskiewskiego razem z Donbasem i Krymem.
Rosja i Białoruś zacieśniają współpracę - _ Jesteśmy o krok od podjęcia ostatecznych decyzji w sprawie kilku projektów integracyjnych _ - oświadczył premier Rosji Dmitrij Miedwiediew.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)