Notowania

Przejdź na
związki zawodowe
05.03.2013 09:52

Szefowa meksykańskiego związku nauczycieli zdefraudowała miliony?

Według prokuratury szefowa związku nauczycieli, kupiła za to nieruchomości w USA, prywatny samolot, jacht, luksusowy dom w Meksyku, dzieła sztuki oraz liczne operacje plastyczne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(scazon/CC/Flickr)

Szefowa potężnego związku nauczycieli w Meksyku Elba Esther Gordillo, oskarżona o zdefraudowanie około 200 mln dolarów z funduszu związku, pozostanie w więzieniu na czas procesu - poinformował wczoraj meksykański sąd.

- _ Dowody, które zgromadziliśmy do tej pory, są wystarczające _, aby wskazać, że 68-letnia Gordillo i jej trzej współpracownicy w latach 2009-2012 _ prawdopodobnie przelewali pieniądze z kilku kont krajowego związku nauczycieli (SNTE) na konta osobiste _ - poinformował sędzia Alejandro Caballero Vertiz.

Według prokuratury Gordillo, która przez prawie ćwierć wieku kierowała SNTE, kupiła za to nieruchomości w USA, prywatny samolot, jacht, luksusowy dom w Meksyku, dzieła sztuki oraz liczne operacje plastyczne.

Została oskarżona o defraudację i przestępczość zorganizowaną, ponieważ pieniądze były prawdopodobnie przelewane przez cały system kont. Grozi jej za to do 30 lat więzienia. Zgodnie z meksykańskim prawem, kiedy ukończy 70 lat, może wnioskować o zmianę więzienia na areszt domowy.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/189/m260797.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zaginiecia;osob;w;meksyku;sluzby;bezpieczenstwa;odpowiedzialne,54,0,1255222.html) *Mundurowi łamali prawo? _ To katastrofa _ * Organizacja obrony praw człowieka Human Rights Watch (HRW) nazwała katastrofą kampanię antynarkotykową w Meksyku. Gordillo wielokrotnie zaprzeczała w wywiadach jakimkolwiek zarzutom o korupcję. Jak twierdzi jej majątek pochodzi ze spadku po dziadku.

Nazywana w Meksyku najpotężniejszą kobietą w kraju (_ La maestra _ - mistrzyni/ nauczycielka) Elba Esther Gordillo została zatrzymana na początku zeszłego tygodnia na lotnisku w Toluca, gdy wysiadała z samolotu z San Diego w Kalifornii.

Do aresztowania doszło dzień po tym, jak prezydent Meksyku Enrique Pena Nieto podpisał nową ustawę mająca na celu zreformowanie systemu edukacji i związków zawodowych. Nieto z Partii Instytucjonalno-Rewolucyjnej (PRI), który przejął prezydenturę w grudniu 2012 r. po Felipe Calderonie, obiecał sprawować urząd w sposób nowoczesny i przejrzysty, zwiększyć wzrost gospodarczy, zwalczać korupcję i przestępczość zorganizowaną.

PRI, która rządziła Meksykiem przez 70 lat do roku 2000, wraca do władzy w atmosferze oskarżeń o chęć ponownego zaprowadzenia dyktatorskiego stylu rządzenia. Nieto wielokrotnie zapewniał, iż nie będzie powrotu do autorytarnych praktyk.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent wypowiedział wojnę po 6 latach _ Pokój buduje się i opiera na rozwoju, edukacji, zatrudnieniu, zdrowiu, demokracji, prawach człowieka, przejrzystości i państwie prawa _.
Zgwałcili sześć hiszpańskich turystek Uzbrojeni napastnicy zaatakowali kobiety przed bungalowem na jednej z plaż - powiedział burmistrz Acapulco Luis Walton Aburto.
Anonymous zaatakowali ministerstwo obrony Hakerzy ostrzegają, że w najbliższym czasie przeprowadzą cyberatak na inne strony meksykańskiego rządu.
Tagi: związki zawodowe, meksyk, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz