Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
maja pandżikidze
05.11.2014 10:53

Szefowa dyplomacji Gruzji podała się do dymisji

Pandżikidze oznajmiła na briefingu w Tbilisi, że ustępuje. Poinformowała też, że razem z nią odchodzą wszyscy jej zastępcy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Minister spraw zagranicznych Gruzji Maja Pandżikidze podała się do dymisji. Dzień wcześniej premier zdymisjonował jej partyjnego kolegę ministra obrony Iraklego Alasanię, który krytykował zaaresztowanie kilku osób z tego resortu.

Pandżikidze oznajmiła na briefingu w Tbilisi, że ustępuje. Poinformowała też, że razem z nią odchodzą wszyscy jej zastępcy.

Maja Pandżikidze należy do partii Wolnych Demokratów, której przewodniczącym jest Irakli Alasania, który został zdymisjonowany za wypowiedź, którą premier Irakli Garibaszwili nazwał _ nieodpowiedzialną _.

Alasania, którego Reuters nazywa jednym z najbardziej prozachodnich ministrów w gruzińskiej koalicji rządowej, skrytykował jako _ politycznie umotywowane _ aresztowanie pracowników swego ministerstwa. _ Chcę jednoznacznie podkreślić, że jest to jawnie politycznie umotywowane _ - powiedział dziennikarzom Alasania. _ To atak na euroatlantycki wybór Gruzji _ - oświadczył, nawiązując do deklarowanej przez Tbilisi chęci przyłączenia się do NATO i podpisanej w czerwcu przez Tbilisi umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.

Premier zdymisjonowanie Alasanii objaśnił tym, że minister obrony zaczął upolityczniać dochodzenie w sprawie korupcji w swym resorcie.

Po dymisji ministra obrony ustąpienie ze stanowiska zapowiedział jego partyjny kolega, minister stanu ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Aleksi Petriaszwili. Miejscowi obserwatorzy nie wykluczają też ustąpienia minister sprawiedliwości Tia Culukiani.

Zachód wiele razy wyrażał zaniepokojenie tym, że rząd koalicji Gruzińskie Marzenie miliardera Bidziny Iwaniszwilego wybiórczo stosuje prawo i prześladuje swych politycznych oponentów.

Ugrupowanie Nasza Gruzja-Wolni Demokraci, z którego pochodzą ustępujący ministrowie, wchodzi w skład rządzącej koalicji Gruzińskie Marzenie.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska nie uznaje wyborów prezydenckich w Abchazji Niedzielne przedterminowe wybory w Abchazji, samozwańczej republice na terytorium Gruzji wygrał w pierwszej turze przywódca opozycji Raul Chadżimba.
Gruzja spieszy się do UE. Umowa wkrótce? Porozumienie Gruzja-UE zostało parafowane w listopadzie na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie, ale zostało przyćmione przez woltę Ukrainy.
Szef ministerstwa obrony skazany. Torturował? Były szef więziennictwa nie był obecny na ogłoszeniu wyroku. Wcześniej odrzucał oskarżenia, oceniając je jako element prześladowań politycznych.
Tagi: maja pandżikidze, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz