Notowania

policja
01.03.2010 17:23

Szef policji: Funkcjonariusze powinni być lepiej chronieni

Propozycje odpowiednich zmian Kodeksu karnego trafiły do MSWiA.

Podziel się
Dodaj komentarz
(włodi/CC/Flickr)

Komendant główny policji Andrzej Matejuk chce zaostrzenia kar za naruszenie nietykalności cielesnej i czynną napaść na policjanta. Propozycje zmian Kodeksu karnego przekazał MSWiA.

Jak poinformował rzecznik szefa policji Mariusz Sokołowski, komendant zdecydował też o zmianie wewnętrznych przepisów dotyczących przydzielania broni służbowej. Na początku marca wejdzie w życie regulacja, która zlikwiduje ograniczenie w posiadaniu przez policjanta broni palnej podczas urlopu.

_ - Każdego roku w Polsce odnotowywanych jest około 800 ataków na policjantów w czasie służby. Ten zawód wiąże się z dużym ryzykiem, jednak funkcjonariusz, działając w imieniu państwa, społeczeństwa i prawa, musi wiedzieć, że to państwo, prawo i społeczeństwo również dba o jego ochronę _ - powiedział Sokołowski.

Komendant proponuje, by - w przypadku naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariusza publicznego - kara została zaostrzona do kary pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat (obecna kara to grzywna, ograniczenie wolności i pozbawienie wolności do lat 3). W przypadku czynnej napaści dolna granica nie byłaby niższa niż trzy lata pozbawienia wolności (obecna kara to od roku do 10 lat więzienia).

_ - Zmiany te miałyby po pierwsze charakter prewencyjny. Jest bowiem prawdopodobne, że potencjalni sprawcy, mając świadomość wymiaru kary i jej nieuchronności, zrezygnują z przestępstwa, a po drugie służyłyby utrwaleniu w społeczeństwie przekonania, że funkcjonariusz publiczny i osoba, która mu pomaga, są szczególnie chronieni przez prawo _ - dodał Sokołowski.

Także Ministerstwo Sprawiedliwości chcewzmocnić ochronę praw funkcjonariuszy. Resort rozważa też nowelizację prawa karnego, która wzmocni ochronę prawną osób, które - nie będąc funkcjonariuszami publicznymi - występują w obronie prawa, reagując na chuligańskie i inne przestępcze zachowania.

Zmiany te mają związek z tragiczną śmiercią stołecznego policjanta Andrzeja Struja. 10 lutego został on śmiertelnie raniony nożem, po tym jak zwrócił uwagę dwóm 18-latkom na przystanku tramwajowym na warszawskiej Woli. Jeden z wyrostków przytrzymywał go, drugi zadał mu kilka ciosów. Oprawcy usłyszeli zarzuty zabójstwa i zostali aresztowani. Gdy policjant został zamordowany, był na urlopie.

* [ "Zero tolerancji" dla skorumpowanych celników ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zero;tolerancji;dla;skorumpowanych;celnikow,70,0,593478.html )
* [ Comp wygrał przetarg dla **Policji** ]( http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/comp;wygral;przetarg;dla;policji,115,0,590451.html )
* **[ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ ) **
Tagi: policja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz