Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szef NATO apeluje o powstrzymanie się od przemocy na Ukrainie

0
Podziel się:

Rasmussen wezwał, by każdy działał zgodnie z regułami konstytucji i demokracji.

Szef NATO apeluje o powstrzymanie się od przemocy na Ukrainie
(World Economic Forum/CC/Flickr)

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen wezwał wczoraj wszystkie strony wydarzeń na Ukrainie, by powstrzymały się przed użyciem przemocy. Wskazał, że wszędzie ludzie mają prawo wyrażać swe poglądy w sposób demokratyczny.

_ - Dziś wieczór w Kijowie wielu Ukraińców nadal wyraża swoje stanowcze poparcie dla bliższych relacji z Unią Europejską. Wszędzie ludzie mają prawo wyrażać swoje poglądy w sposób demokratyczny _ - oświadczył Rasmussen w komunikacie.

_ - Wzywam wszystkie strony, by za wszelką cenę powstrzymały się od uciekania się do przemocy i siły _ - zaapelował. Nie jest to, jak dodał, _ dobra metoda rozwiązywania sporów politycznych w społeczeństwie demokratycznym _. Rasmussen wezwał, by _ każdy działał zgodnie z regułami konstytucji i demokracji _. Wyraził też szacunek _ dla wszystkich Ukraińców i dla demokratycznych ideałów narodu ukraińskiego _.

Przypominając, że Ukraina przewodniczy obecnie Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) szef NATO wezwał ten kraj, by _ w pełni respektował swe zobowiązania w kwestii wolności słowa i zgromadzeń _.

W Kijowie odbył się w niedzielę ogromny wiec poparcia dla umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską, której władze nie podpisały, argumentując to obawą pogorszenia relacji handlowych z Rosją. Doszło także do próby ataku na budynek administracji prezydenta Wiktora Janukowycza - zdaniem opozycji była to prowokacja.

Proeuropejskie demonstracje na centralnym placu Kijowa - Majdanie Niepodległości trwały od ponad tygodnia, ale w sobotę rano protest rozpędziły siły specjalne milicji. Rannych zostało kilkadziesiąt osób, w tym dwóch obywateli polskich.

Czytaj więcej w Money.pl
UE zareagowała na działania milicji na Ukrainie Unia Europejska potępiła "nadmierną przemoc" przeciwko demonstrantom w Kijowie. Wezwała władze Ukrainy do poszanowania wolności słowa i zgromadzeń oraz do wyciągnięcia konsekwencji wobec odpowiedzialnych za przemoc.
Leszek Miller: Trudno to usprawiedliwić Lider SLD Leszek Miller powiedział, że pobicie przez ukraińską milicję zwolenników integracji europejskiej budzi sprzeciw. Skrytykował jednocześnie Unię Europejską.
Ukraina oddala się od UE. Sprawdź, kto zawinił _ - Można było podpisać umowę w zeszłym roku, gdy nie było tak silnej presji ze strony Rosji _ - grzmi były unijny komisarz.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)