Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szef Bundestagu zaskoczył: Niemcy i Polska są nie tylko sąsiadami

0
Podziel się:

Obrady kierownictw obu izb parlamentów: Bundestagu i Sejmu RP odbyły się w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku.

Norbert Lammert, szef Bundestagu
Norbert Lammert, szef Bundestagu (Jan Graczynski/East News)

Niemcy i Polska są nie tylko sąsiadami, ale nasze kraje mają też wielkie znaczenie dla wspólnej przyszłości Europy - powiedział dzisiaj w Gdańsku szef Bundestagu Norbert Lammert po wspólnym posiedzeniu prezydiów Sejmu RP i niemieckiej izby parlamentu.

Obrady kierownictw obu izb parlamentów odbyły się w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku. Lammert przypomniał, że spotkanie prezydiów Sejmu i Bundestagu poprzedziła w poniedziałek wizyta delegacji niemieckiej na Westerplatte.

_ - Wyraziliśmy tam nasz respekt wobec ofiar niemieckiej napaści na Polskę. I to, że właśnie Gdańsk wybraliśmy jako miejsce spotkania ma kontekst historyczny. Dla nas ważne jest to, żebyśmy wiedzieli, że nasze stosunki mają przeszłość i jest ona ważnym aspektem dla wspólnej odpowiedzialności za przyszłość _ - dodał przewodniczący Bundestagu.

Marszałek Sejmu Radosław Sikorski dodał, że wspólne obrady _ dowiodły użyteczności tej formuły, która ma już dziesięć lat _.

Wyjaśnił, że podczas spotkania prezydiów obu izb parlamentu Polski i Niemiec przedyskutowano bieżące kwestie związane z politycznymi stosunkami między oboma krajami. _ Ale także sprawy naszych mniejszości, bieżącą agendę europejską. I to, co jest w pewnym sensie i najbardziej obiecujące i najbardziej tragiczne w tej chwili, tzn. wydarzenia na wschód od Polski, na Ukrainie i perspektywy Partnerstwa Wschodniego. Z satysfakcją stwierdzam, że w większości spraw widzimy je bardzo podobnie _ - podkreślił Sikorski.

Lammert dodał, że w trakcie rozmów podkreślono też potrzebę _ dalszego rozwoju wspólnej, europejskiej polityki energetycznej _.

Szef Bundestagu podkreślił, że delegacja niemiecka była też pod ogromnym wrażeniem poniedziałkowej wizyty w Europejskim Centrum Solidarności. _ To wspaniały przykład jak może wyglądać nowoczesna, inteligentna pedagogika muzealna, która przedstawia historię Polski i Europy w bardzo przekonujący sposób _ - ocenił.

Czytaj więcej w Money.pl
Sikorski po raz pierwszy w roli marszałka Były minister spraw zagranicznych spotkał się z przedstawicielami Euromajdanu.
PiS: Z tym rządem grozi nam izolacjonizm PO z kolei przekonuje o kontynuacji aktywnej polityki wobec Ukrainy.
Sikorski: Kijów i Unia uległy argumentowi siły _ Ukraina ewidentnie uległa, bo chciała przejąć oba regiony, do czego miała prawo, ale nie dała rady z powodu interwencji rosyjskiej _.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)