Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szef BBN: W Europie trwa wojna informacyjna

0
Podziel się:

W Europie trwa wojna informacyjna i rutynowa walka wywiadów i kontrwywiadów
- ocenił szef BBN Stanisław Koziej, który skomentował zatrzymanie przez ABW osób
podejrzewanych o szpiegostwo. Nie ma w tym nic dziwnego - podkreślił Koziej.

Szef BBN: W Europie trwa wojna informacyjna
(Maj/Reporter)
bEIMWELF

W Europie trwa wojna informacyjna i rutynowa walka wywiadów i kontrwywiadów - ocenił szef BBN Stanisław Koziej, który skomentował zatrzymanie przez ABW osób podejrzewanych o szpiegostwo. Nie ma w tym nic dziwnego - podkreślił Koziej.

_ - Walka trwa cały czas, nie trzeba nikomu mówić, że istnieje ogromna siatka wywiadowcza. W każdym kraju każdy wywiad ma swoją siatkę, z drugiej strony jest kontrwywiad. To cały czas się dzieje, cały czas ta gra jest prowadzona _ - mówił w radiu RMF FM szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej.

Pytany o rosyjską siatkę wywiadowczą Koziej odpowiedział, że nie chce mówić, _ czy jest ogromna, czy mała, czy duża _. _ Na pewno działa, bo trudno sobie wyobrazić, aby wywiad nie działał, tym bardziej, że jesteśmy jednak w bardzo kryzysowej sytuacji w Europie _ - dodał.

bEIMWELH

Podkreślił też, że efektywności polskich służb nie można mierzyć tym, czy udało się złapać szpiega, czy też nie. _ Chodzi o to, czy jest śledzona ta siatka, czy ci agenci są pod kontrolą, czy kontrwywiad wie o tym, jakie informacje oni przekazują _ - mówił Koziej. Zwrócił uwagę, że złapanie szpiegów oznacza, że dalsze kontynuowanie ich obserwacji przez służby nie przyniesie korzyści.

Szef BBN dodał, że od _ dziesięcioleci, można powiedzieć od wieków _ wywiad ukrywa się pod paszportami dyplomatycznymi, i gdy uda się szpiega odkryć, to siłą rzeczy musi on zostać wydalony z kraju, w którym zbiera informacje. _ Często jest tak, że sami się wycofują. Państwo samo zabiera takich facetów zdekonspirowanych już tutaj, bo oni zostali publicznie zdekonspirowani, więc nie są przydatni także dla tamtego państwa. Tak że ja bym się tutaj specjalnie temu nie dziwił i patrzył na to jak na rutynową wojnę informacyjną, która trwa w Europie _ - powiedział Koziej.

Szef BBN oświadczył też, że nie znał osobiście zatrzymanego pod zarzutem szpiegostwa oficera WP. _ Nie znam jego nazwiska, to są sprawy operacyjne. Oczywiście mam informacje zgodnie z zasadami, procedurami, ale oczywiście nie możemy o nich rozmawiać _ - mówił dziennikarzowi Koziej. Dodał też, że jemu jako polskiemu żołnierzowi jest bardzo wstyd za to, że przedstawiciel Wojska Polskiego został zatrzymany za szpiegowanie.

Pytany o szkody, które mogła ponieść Polska w związku z działalnością szpiega, Koziej odpowiedział, że to zależy od tego, gdzie był ulokowany i do jakich informacji miał on dostęp. Podkreślił jednak, że w tej sprawie należy poczekać na zakończenie działań prokuratury.

bEIMWELN

W piątek w Warszawie prokuratury wojskowa i apelacyjna mają oficjalnie poinformować o zarzutach szpiegostwa postawionych dwóm zatrzymanym w środę przez ABW osobom. Zbierze się też sejmowa speckomisja, która chce od szefów Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Służby Kontrwywiadu Wojskowego informacji w tej sprawie.

W środę ABW zatrzymała starszego stopniem oficera Wojska Polskiego, który pracował w MON, oraz cywila - według mediów pracującego w stołecznej firmie prawnika z podwójnym obywatelstwem - Polski i Rosji. Media podają, że obaj pracowali na rzecz Rosji.

Sprawy prowadzone osobno przez prokuratury cywilną i wojskową zostały skoordynowane i zatrzymania zostały przeprowadzone równolegle - dowiedziała się nieoficjalnie PAP. Cywil miał być od kilkunastu miesięcy w kręgu zainteresowania służb. Oficer - jak podawały media - miał być śledzony od dwóch miesięcy. W środę przeszukano pomieszczenia zajmowane przez wojskowego z MON oraz przez cywila, a w czwartek przeprowadzano ich przesłuchania. Kodeks karny przewiduje za szpiegostwo od roku do 10 lat więzienia.

Czytaj więcej w Money.pl
Koziej: Polska gotowa wesprzeć USA w walce Prezydent USA Barack Obama zapowiedział przed dwoma dniami, że Stany Zjednoczone z sojusznikami osłabią i ostatecznie zniszczą Państwo Islamskie.
Nowe bazy i lotniska wojskowe przy granicy? -_ Zapraszamy wojska NATO do Polski, gotowi jesteśmy uczestniczyć w roli państwa gospodarza _ - powiedział Stanisław Koziej.
bEIMWEMi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)